Podczas gdy iracka armia kontynuuje ciężkie walki o Stare Miasto w Mosulu, oddziały Pospolitego Ruszenia, prorządowej milicji, rozpoczęły w piątek nową ofensywę, aby oczyścić z bojowników Państwa Islamskiego (IS) obszary między Mosulem a granicą z Syrią.

Dowódca szyickiego Pospolitego Ruszenia, Abu Mahdi al Mohandes ogłosił w wydanym tego dnia komunikacie, że celem rozpoczętej nad ranem ofensywy jest doprowadzenie do końca operacji wyzwalania prowincji Niniwa, której stolicą jest Mosul. Walki toczą się obecnie o wyparcie dżihadystów z terytorium, na którym znajduje się dowództwo sił IS i jego centrum komunikacyjne.

Komunikat podaje, że dowództwo sił Pospolitego Ruszenia utworzyło specjalny zespół, który zajmuje się ewakuacją z terenu walk ludności cywilnej.

W pierwszej fazie ofensywy Pospolite Ruszenie zdołało - 26 kwietnia - ewakuować ludność cywilną ze starożytnego miasta Hatra, leżącego 80 km na południowy wschód od Mosulu i wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

IS w 2014 roku zdobyło w Iraku rozlegle terytoria, których większość została w ostatnich miesiącach odbita z rąk dżihadystów. Na terytorium Syrii IS wciąż kontroluje znaczne obszary ze "stolicą" w mieście ar-Rakka.