Bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) w Mosulu zostali całkowicie okrążeni przez armię iracką wspieraną przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA i są "na skraju upadku" - poinformował we wtorek rzecznik koalicji płk John Dorrian.

Z kolei rzecznik irackiego wojska generał Jahja Rasul na konferencji prasowej w Bagdadzie przekazał, że armia zepchnęła islamistów i zajmują oni obecnie obszar miasta o powierzchni zaledwie 12 km kwadratowych.

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja antyislamistyczna zapewnia irackim siłom rządowym wsparcie z lądu i powietrza podczas rozpoczętej w październiku 2016 roku ofensywy na Mosul.

Mosul, który jest największym miastem na północy Iraku, został opanowany przez fundamentalistycznych sunnickich bojowników w połowie 2014 roku. W styczniu br. armia iracka wyzwoliła wschodnią część miasta, a od lutego trwa ofensywa na część zachodnią.

To właśnie w Mosulu - obecnie ostatnim miejskim bastionie Państwa Islamskiego w Iraku - przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi 29 czerwca 2014 roku ogłosił powstanie kalifatu na zdobytych obszarach Iraku i Syrii.