Reklama

Według posła PO Bartosza Arłukowicza "mamy do czynienia z zagrożeniem terminowego wypłacenia dopłat dla polskich rolników". "Stawiamy bardzo jasne pytanie, pytamy ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, czy dopłaty będą wypłacone w terminie dla wszystkich tych, którym te dopłaty się należą. Ta informacja musi zostać upubliczniona przez ministra" - powiedział Arłukowicz na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Dorota Niedziela (PO) powiedziała, że zagrożenie terminowej wypłaty dopłat dotyczy jednego mln 300 tys. gospodarstw. "Już dwa tygodnie temu słyszeliśmy informacje, że mogą być zagrożone dopłaty w związku z problemami informatycznymi firmy, która, wprawdzie złożyła swoje działania jako firma informatyczna, ale agencja rolna nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych" - zaznaczyła posłanka.

"Minister rolnictwa nie odpowiedział na pytania zadane przez dziennikarzy i posłów, nadal nie ma informacji, czy system informatyczny został wdrożony, czy będzie działał" - zauważyła. Dodała, że w poniedziałek minister rolnictwa oświadczył, że nie przedłuży możliwości składania wniosków o dopłaty na 2017 r.

"Pytanie więc do ministra Jurgiela - czy opóźnienia w 2016 r. powtórzą się również w 2017 r. Czy po zwolnieniu w 2016 r. 304 z 316 dyrektorów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po chaosie jaki nastąpił, po następnej zmianie prezesów, znowu będzie taki duży chaos, że rolnicy nie dostaną swoich pieniędzy?" - pytała posłanka PO.

"Czy kłamstwem było obiecywanie, że zostaną zwiększone dopłaty, kiedy minister Jurgiel nie jest w stanie dopilnować terminowych wypłat dopłat bezpośrednich" - powiedziała Niedziela.

We wtorek rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Kubiak zapewnił, że płatności bezpośrednie za 2016 rok są realizowane na bieżąco i zostaną zakończone w ustawowym terminie, czyli do końca czerwca.

Do 9 maja br. decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich zostały wydane dla 1,307 mln rolników, co stanowi 96,8 proc. składających wnioski. Do 11 maja Agencja wypłaci rolnikom w ramach tych dopłat ok. 13,51 mld zł, co stanowi ok. 91,1 proc. koperty finansowej.

Rzecznik zaznaczył, że "tempo wypłat płatności bezpośrednich za ubiegły rok jest znacząco wyższe od tempa płatności za rok 2015". Do 8 maja wypłacono o 2,25 mld zł więcej niż rok wcześniej. Zapewnił, że pozostałe dopłaty zostaną wypłacone zgodnie z obowiązującymi przepisami - do końca czerwca br.

W ubiegłym tygodniu Wirtualna Polska poinformowała, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma problem z uruchomieniem systemu komputerowego służącego do obsługi unijnych dopłat dla rolników. Portal wskazywał, że grozi to miliardem złotych kary dla Polski oraz utratą dopłat przez ponad milion rolników.

Według doniesień portalu, ARiMR ma też problemy z wypłacaniem pieniędzy z dopłat bezpośrednich i środowiskowych za ubiegły rok.

"Pojawiające się co jakiś czas w przestrzeni medialnej informacje o rzekomych kłopotach Agencji z wypłatą środków należnych rolnikom są wynikiem walki konkurencyjnej wykonawców systemów IT dla ARiMR. Agencja nie zamierza brać udziału w tego typu rozgrywkach, gdyż nie służą one dobru polskich rolników" - skomentował Kubiak.

Podkreślił, że "ARiMR mimo prób wywierania nacisku, rozwija własne zasoby teleinformatyczne, które w przyszłości pozwolą uniezależnić się od zewnętrznych wykonawców". (PAP)