"Chcemy zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii; zrobimy to - nie symbolicznie o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco" - zapowiedział w sobotę marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu.
Reklama

"Polonia jest różna i zmienia się, a każdy kraj ma swoją specyfikę. Nam bardzo zależy, żeby państwa wzmacniać i inspirować do tego, żebyście się organizowali i pracowali wspólnie oraz myśleli o Polsce. To właściwie jest, ale potrzeba jeszcze większego wzmocnienia - większych pieniędzy. W tym roku mamy 75 milionów. (...) Platforma Obywatelska przez osiem lat nie dodała do wydatków na ten cel ani złotówki" - wskazał Karczewski, zwracając się do uczestników Forum.

Marszałek Senatu podkreślił również, że jego formacja polityczna "chce zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii". "Na pewno to zrobimy i to nie symbolicznie o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco" - zadeklarował.

Zaznaczył również, że "będzie to także wsparcie dla Polonii amerykańskiej". "Zmieniają się okoliczności i uwarunkowania. Stajemy się krajem bardziej zamożnym i będzie nas stać na znaczące zwiększenie finansowania działań polonijnych. (...) To bardzo ważne, gdyż widzimy, że chcą być państwo współodpowiedzialni za Polskę" - ocenił.

Marszałek Senatu RP był gościem XX Forum Polonijnego "Wspólnie odpowiedzialni za Polskę" pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Forum, współorganizowane przez izbę wyższą polskiego parlamentu, odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.