Opozycja boi się rozliczenia własnych rządów, dlatego broni się przez atak i składa wniosek o powołanie komisji śledczej ws. caracali - powiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak był pytany w TVN24 o słuszność wniosku Platformy Obywatelskiej o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce Caracal dla wojska.

We wtorek do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wystosowane zostało pismo PO z prośbą o objęcie specjalnym nadzorem śledztwa, które ma wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z postępowaniem przetargowym na zakup helikopterów dla wojska, w tym m.in. ewentualną rolę dr. Wacława Berczyńskiego.

"To jest wniosek składany przez opozycję. Oni mają olbrzymie problemy, jeżeli chodzi o rozliczenie ich rządów, rządów koalicji PO-PSL" - odpowiedział szef MSWiA. Jako przykład tych problemów podał komisję śledczą Amber Gold, której ustaleń - zdaniem Błaszczaka - opozycja się boi i w związku z tym atakuje, "w myśl może tej zasady, że najlepszą obrona jest atak".

Pytany o zgodę na powołanie komisji, odpowiedział, że "jeżeli chodzi o caracale, to sprawa jest zupełnie jasna. Oferta, jaką złożyli Francuzi, była po prostu niekorzystna".

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną Caracal. Protestowały wtedy będące wówczas w opozycji PiS i związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Kontraktu nie podpisano - na początku października 2016 ub.r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu PiS, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Błaszczak był również pytany o to, czy szef MON Antoni Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany, odparł: "minister Macierewicz jest dobrym ministrem obrony narodowej". "Świadczą o tym wypowiedzi nawet przeciwników politycznych, którzy doceniają pozytywne zmiany w Wojsku Polskim" - dodał. "Najważniejszym zadaniem ministra obrony narodowej jest dbałość o bezpieczeństwo zewnętrzne Polski i tu mamy niewątpliwe sukcesy" - podkreślił Błaszczak. Argumentował, że rezultatem pracy Macierewicza jest m.in. obecność armii Stanów Zjednoczonych w Polsce. "Po raz pierwszy w historii jesteśmy bezpieczni, dlatego że atak na Polskę jest równoznaczny z atakiem na Stany Zjednoczone" - ocenił.