W trybie natychmiastowym domagamy się odpowiedzi od szefa MON Antoniego Macierewicza, jaką rolę w unieważnieniu przetargu na Caracale odegrał szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński - mówiła w piątek w Sejmie posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński - szef podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy pod Smoleńskiem - został zapytany, czy został przez szefa MON Antoniego Macierewicza obsadzony na stanowisku szefa rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, (które remontują śmigłowce - PAP), by mieć ułatwioną pracę w podkomisji i móc przeprowadzać badania.

W odpowiedzi Berczyński powiedział m.in.: "Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie".

Odnosząc się do sprawy na piątkowy briefingu w Sejmie Scheuring-Wielgus stwierdziła, że "dzisiaj dowiadujemy się, że Berczyński jest osobą, która ma wpływ na to, czy przetarg odbędzie się, czy nie".

"Zwrócę uwagę na to, że Antoni Macierewicz na początku swojej działalności jako minister obrony narodowej komunikował nam, że - po 100 dniach swojej pracy - przetarg na Caracale będzie zrealizowany do końca 2016 r. Od tamtego czasu mamy serial jakichś dziwnych zdarzeń" - stwierdziła.

Posłanka Nowoczesnej poinformowała też, że w związku z wypowiedziami Berczyńskiego złożyła interpelację do szefa MON i oczekuje w trybie natychmiastowym odpowiedzi jaką rolę w unieważnieniu przetargu na Caracale odegrał szef podkomisji smoleńskiej.

Ponadto Scheuring-Wielgus zapytała w interpelacji jaki jest plan ministra obrony narodowej odnośnie zakupu śmigłowców. "Chcielibyśmy w końcu się dowiedzieć po prawie dwóch latach pracy Antoniego Macierewicza, co robi dla polskiego bezpieczeństwa" - podkreśliła Scheuring-Wielgus.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. MON podało wówczas, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne; odrzuciło wtedy ofertę Świdnika ze względu na zbyt odległy termin dostawy, i Mielca - z powodu braku uzbrojenia.

Zaprotestowały będące wówczas w opozycji PiS oraz związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku. Ówczesny szef MON Tomasz Siemoniak (PO) wielokrotnie podkreślał, że przetarg był rzetelny, a warunki dla wszystkich oferentów były takie same. W maju 2015 r. PiS w sprawie przetargu zawiadomiło prokuraturę, która początkowo odmówiła wszczęcia postępowania.

30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu z Airbus Helicopters. Antoni Macierewicz po objęciu funkcji szefa MON podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset z Airbusem, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu, oferta Airbusa nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Również w październiku ub.r. szef MON zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. MON zapowiedziało wówczas nowe postępowanie ws. zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej.

W lutym br. MON rozpisał postępowania na 16 śmigłowców - po osiem w wersjach bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR) dla wojsk specjalnych oraz do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Pod koniec marca MON poinformowało, że zamierza kupić osiem śmigłowców dla Wojsk Specjalnych oraz cztery (z opcją na cztery następne) maszyny do zwalczania okrętów podwodnych, zdolnych także do akcji ratowniczych na morzu. Trwa analiza wstępnych ofert złożonych przez trzy podmioty, które uczestniczyły w poprzednim przetargu.

Jesienią 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uchyliła decyzję z 2015 r. o odmowie śledztwa z ówczesnego zawiadomienia posłów PiS ws. przetargu na śmigłowce i badała sprawę w postępowaniu sprawdzającym. W październiku 2016 r. prokuratura wszczęła śledztwo.