Bliscy, współpracownicy, przedstawiciele władz i służb mundurowych od poniedziałkowego rana składają wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, spoczywających na cmentarzach w woj. śląskim - Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka i Janusza Kochanowskiego.

W siódmą rocznicę katastrofy grób dziennikarki i senator Krystyny Bochenek na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza odwiedzili jej bliscy oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy w asyście wojskowej złożyli kwiaty w imieniu premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.

Obecni byli znajomi i współpracownicy Bochenek – m.in. b. minister edukacji Krystyna Szumilas i b. minister sprawiedliwości Borys Budka – a także przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i uczniowie. Modlili się w intencji Krystyny Bochenek i pozostałych ofiar katastrofy. Za pamięć podziękował zgromadzonym mąż dziennikarki – prof. Andrzej Bochenek.

"Jeżeli chodzi o naszą śląską ziemię, to pani Krystyna Bochenek była osobą na pewno wyjątkową. Trudno znaleźć następców – w ogóle nie ma co szukać. Wszystko, co robiła, robiła dla Śląska" - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Zaznaczył, że choć los przerwał jej działania, zainicjowane przez nią liczne akcje wciąż trwają.

W poniedziałek modlono się też na grobach b. posła Grzegorza Dolniaka, spoczywającego na cmentarzu w Będzinie i b. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, pochowanego na cmentarzu Kule w Częstochowie. Na Placu Katyńskim w tym mieście uczestnicy uroczystości oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Zapalone zostały też znicze przy dębach poświęconych prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Kwiaty zostały też złożone pod tablicą upamiętniającą Sławomira Skrzypka, przytwierdzoną do ściany VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, której absolwentem jest b. prezes NBP.

Krystyna Bochenek (1953-2010) była cenioną dziennikarką Polskiego Radia Katowice, a później wicemarszałkiem Senatu. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn i inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny.

Od 2011 r. działa fundacja im. Krystyny Bochenek, która wspiera inicjatywy kontynuowane przez współpracowników dziennikarki, współorganizując je lub udzielając im patronatów. Od kilku lat współorganizuje też Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek.

Pochodzący z Częstochowy Janusz Kochanowski (1940-2010) był Rzecznikiem Praw Obywatelskich piątej kadencji - pełnił tę funkcję od 2006 r. Jego ostatnią decyzją było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.

Kochanowski był prawnikiem, wykładowcą uniwersyteckim, dyplomatą. W pierwszej połowie lat 90. był konsulem generalnym RP w Londynie. Założył Fundację "Ius et Lex", której celem jest wspomaganie inicjatyw naukowych i oświatowych dotyczących polskiego prawa, w latach 2000-06 był jej prezesem. Po katastrofie smoleńskiej córka Kochanowskiego, Marta, założyła fundację Children of 10 April 2010, stawiająca sobie za cel wspieranie dzieci ofiar katastrofy.

Grzegorz Dolniak (1960-2010) był wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PO, posłem okręgu sosnowieckiego. Był ekonomistą i przedsiębiorca, pochodził z Będzina, tam miał swój dom. Bliscy upamiętniają posła prowadząc fundację jego imienia "Sportowa szansa", która pomaga młodym utalentowanym sportowcom. Założyły ją w 2011 r. trzy panie: matka Alina, żona Barbara i córka Patrycja. Fundacja przyznaje nagrody sportowym talentom, wspiera organizację imprez, sprawuje nad nimi patronat i pomaga sportowcom, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, specjalnie dla nich uruchomiła fundusz stypendialny.

Sławomir Skrzypek (1963-2010) był prezesem NBP od 2007 r. Pochodził z Katowic. Mieszkał w centrum miasta w pobliżu Kościoła Garnizonowego, dwa kroki od miejsca, gdzie dziś stoi pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Był absolwentem m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1993-1997 był zatrudniony w Najwyższej Izbie Kontroli. W latach 1997-2000 sprawował funkcję zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a latach 2002-2005 był zastępcą prezydenta Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski.