Trumna z ciałem Keitha Palmera, policjanta zabitego podczas zamachu w Londynie, 22 marca, została w niedzielę wystawiona w kaplicy Maryi Panny w gmachu brytyjskiego parlamentu, zgodnie z ceremoniałem przewidzianym dla dygnitarzy – podała policja.

Zgodę na wystawienie ciała Keitha Palmera w kaplicy Najświętszej Maryi Panny pod Krużgankami, która znajduje się w Pałacu Westminsterskim wykorzystywanym jako siedziba brytyjskiego parlamentu, wydała królowa Elżbieta II.

Trumna będzie się tam znajdować przez całą noc do czasu ceremonii pogrzebowej i mszy, która zostanie odprawiona w katedrze w Southwark w poniedziałek w południe. Podczas nocnego czuwania policjanci będą trzymać wartę przy trumnie poległego kolegi.

Agencja Reutera wskazuje, że 48-letniemu policjantowi zasztyletowanemu 22 marca przez napastnika, Chalida Masuda, który najpierw wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim, a następnie próbował dostać się na teren brytyjskiego parlamentu, oddano honory przewidziane dla czołowych polityków w państwie.

Ostatnią osobą, wobec której zastosowano taki ceremoniał, była zmarła 8 kwietnia 2013 r. b. premier Margaret Thatcher.

W zamachu w pobliżu parlamentu zginęły cztery osoby - w tym zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa sprawca – a 20 zostało rannych.

W piątek poinformowano, że w szpitalu zmarł w wyniku odniesionych ran 75-letni Leslie Rodhes, który stał się tym samym piątą ofiarą zamachu.