Deficyt handlu zagranicznego zmniejszył się w porównaniu ze styczniem bieżącego roku o 9,6 proc., do 43,6 mld dolarów. Przewidywania ekonomistów Reutersa zakładały deficyt na miesiąc luty w wysokości 44,8 mld dolarów.

W styczniu deficyt wzrósł do 48,2 mld dolarów w porównaniu z 44,3 mld dolarów w grudniu.

Eksport dóbr i usług wzrósł w lutym w porównaniu z miesiącem poprzednim o 0,2 proc., do 192,9 mld dolarów, co jest najlepszym wynikiem od grudnia 2014 roku. Wzrost spowodowany był między innymi zwiększeniem eksportu samochodów i części do nich o 1,5 proc., czyli do poziomu najwyższego od lipca 2014 roku. Eksport wyposażenia i materiałów dla przemysłu był najwyższy od grudnia 2015.

Eksport do krajów Unii Europejskiej wzrósł o 8 proc., w tym do Niemiec o 8,6 proc., a do Wielkiej Brytanii o 17,3 proc. Zwiększył się także eksport do Japonii. Eksport do Meksyku zmniejszył się o 7,1 proc., a do Chin o 2,7 proc.

Import towarów i usług spadł o 1,8 proc. do 236,4 mld dolarów, głównie dzięki spadkowi importu telefonów komórkowych i innego domowego sprzętu technicznego oraz samochodów i części do nich. Odnotowano spadek importu z UE, Kanady i Japonii. Natomiast import produktów żywnościowych osiągnął rekordowo wysoki poziom.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)