Programy opieki koordynowanej są związane z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Mieszkanki województwa zachodniopomorskiego i najmłodsze dzieci będą mogły korzystać z opieki koordynowanej w trzech placówkach: Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM oraz w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczecinie. "To są wszystkie szczecińskie szpitale, które mogłyby wejść do programu" - zaznacza rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk.

Jak informuje Fundusz, głównym celem wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Ustawa "Za życiem" umożliwiła wprowadzenie opieki koordynowanej (KOC II/III), którą objęte są kobiety w ciąży powikłanej, zagrożonej lub spodziewające się dziecka dotkniętego nieuleczalną chorobą, a także dzieci, które zostały dotknięte chorobą w okresie okołoporodowym.

W takiej sytuacji ciężarna może liczyć opiekę koordynowaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego, opiekę psychologiczną na każdym etapie ciąży z powikłaniami (sprawowaną przez placówki III poziomu referencyjności) oraz dostęp bez kolejek do konsultacji specjalistycznych.

"Na szczególne podkreślenie zasługują także proponowane zmiany umożliwiające sfinansowanie położnym samodzielnego prowadzenia ciąży fizjologicznej, zgodnie z indywidualnym wyborem kobiety" - dodaje NFZ.

Z kolei w ramach dziecięcej opieki koordynowanej realizowana jest zintegrowana opieka neonatologiczna, wielospecjalistyczna opieka pediatryczna (zgodnie z indywidualnymi wskazaniami) oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci.

Dziecięcą opieką koordynowaną są objęte dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu.

NFZ zaznacza, że wprowadzenie opieki koordynowanej KOC II/III i DOK to kolejny z etapów poprawy opieki perinatalnej w Polsce.

"Analiza danych za pierwsze miesiące sprawowania opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem pokazała, że w 13 szpitalach w kraju, które realizują program zanotowano krótszy o blisko dobę czas hospitalizacji poporodowej oraz krótszy czas pobytu noworodka w szpitalu (z 4,27 dni na 3,38 dni). W ośrodkach, które realizują KOC, odnotowano również mniejszą liczbę cięć cesarskich niż wynosi średnia w całym kraju" - informuje Fundusz.

Olga Zakolska (PAP)