Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson uda się w najbliższych tygodniach do Moskwy, by rozmawiać o różnicy zdań między Wielką Brytanią a Rosją w takich sprawach, jak konflikty w Syrii czy na Ukrainie - podał w sobotę brytyjski resort dyplomacji.

Będzie to pierwsza wizyta szefa dyplomacji Wielkiej Brytanii w Rosji od pięciu lat. W jej trakcie planowane są przede wszystkim rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

"Dyskusje koncentrować się będą na stosunkach Wielka Brytania-Rosja oraz na bieżących sprawach międzynarodowych, włączając w to Syrię i Ukrainę, gdzie wciąż dzieli nas znacząca różnica zdań" - powiedziała rzeczniczka MSZ w Londynie.

Zaznaczyła, że wizyta Johnsona nie oznacza powrotu do zwykłych stosunków z Rosją (business as usual), a minister będzie stanowczy w kwestiach, które dzielą oba kraje.

Wielka Brytania poparła sankcje wobec Rosji wprowadzone po zajęciu Krymu w 2014 roku, a następnie zbrojnym popieraniu przez Moskwę separatystów na wschodniej Ukrainie. Oba kraje różnią się także m.in. w podejściu wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którego reżim Rosja wspiera politycznie i wojskowo.

Ostatnim szefem brytyjskiej dyplomacji, który odwiedził Rosję, był w 2012 roku William Hague.

Data i szczegóły wizyty Johnsona mają być podane później.