W nocie zakomunikowano, że Collins, ofiara księdza pedofila, wyraziła "frustrację" i zarzuciła "brak współpracy ze strony urzędów Kurii Rzymskiej".

Deklarację tę rozpowszechnił przewodniczący papieskiej komisji, arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley. Poinformował, że papież Franciszek przyjął rezygnację Collins i wyraził głębokie uznanie dla jej pracy na rzecz ofiar wykorzystywania.

Amerykański kardynał dodał, że irlandzka działaczka zgodziła się dalej współpracować z komisją.

Już wcześniej, jak się przypomina, groziła wystąpieniem z tego gremium na znak niezadowolenia z rezultatów pracy komisji.

W 2016 roku, również na tle nieporozumień, komisję opuścił Brytyjczyk Peter Saunders, który także był w dzieciństwie ofiarą wykorzystywania. Domagał się on zdecydowanych działań wobec dostojników Kościoła, oskarżanych o tuszowanie czynów pedofilii.

Collins i Saunders to jedyne powołane do tego gremium ofiary księży pedofilów. W skład Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzi kilkanaście osób, wśród nich osoby duchowne i świeckie. W tym gronie jest była premier i była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. (PAP)