Komitet Polityczny PiS nie zajmował się jeszcze kwestiami referendów: ogólnopolskiego ws. reformy edukacji oraz stołecznego ws. planowanych przez PiS zmian w ustroju Warszawy - powiedział we wtorek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pytany, jaki ma stosunek do tych kwestii.

"To jest kwestia, która jeszcze w tej chwili nie była rozstrzygana na poziomie władz partyjnych. Nie zajmowaliśmy się tym, Komitet Polityczny się tym nie zajmował, wobec tego musiałbym przedstawić tutaj zupełnie prywatne zdanie. Nie widzę sensu przestawiania tego" - powiedział Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej.

Na początku lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę ws. zarządzenia na 26 marca referendum - była to reakcja na projekt ustawy autorstwa PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki wysłał pismo do stołecznego ratusza, informujące o wszczęciu postępowania nadzorczego dot. uchwały o zarządzeniu referendum w stolicy. Decyzja o zgodności z prawem tej uchwały zapadnie do 9 marca - powiedziała rzecznik wojewody Ewa Filipowicz.

Trwa też zbiórka podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum dot. reformy edukacji. Polacy mieliby w nim odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku".

Porozumienie w tej sprawie podpisali pod koniec stycznia przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska. Inicjatorem akcji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów.

Reforma edukacji rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących szkół zostaną wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. (PAP)