Centralne Biuro Antykorupcyjne przeanalizuje wniosek Nowoczesnej dot. możliwości lobbingu przy pracach nad ustawą o ochronie przyrody - dowiedziała się PAP w CBA. Ustawa pozwoliła na wycinanie drzew na własnych działkach bez zezwolenia, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP w poniedziałek, że pismo Nowoczesnej w tej sprawie dotarło do Biura. "Będzie ono przeanalizowane, potem podejmiemy ewentualne dalsze czynności" - dodał.

Nowoczesna zapowiadała w zeszłym tygodniu skierowanie do Biura pisma w sprawie możliwego lobbingu przy zmianach prawa dotyczącego ułatwień przy wycince drzew; w środę wysłała pismo do szefa CBA z pytaniem, czy Biuro przyjrzało się procesowi legislacyjnemu ustawy zawierającej przepisy dot. wycinki drzew.

Kaczorek nie sprecyzował, jak długo może potrwać analiza tego pisma.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody uchwalona została 16 grudnia ub.r. i zdaniem N "budzi nie tylko bardzo duże wątpliwości merytoryczne, ale też wątpliwości prawne". Jak mówił poseł Adam Szłapka proces legislacyjny tej nowelizacji trwał 8 dni i została ona wprowadzona bez żadnych konsultacji społecznych i dyskusji z organizacjami pozarządowymi.

"Dlatego zwracamy się do szefa CBA Ernesta Bejdy z pismem, by zbadał procedurę przyjęcia tej ustawy" - poinformował Szłapka. Dodał, że chodzi o zbadanie przede wszystkim procedury legislacyjnej, tego, jakie osoby miały wpływ na nią wpływ oraz z kim były prowadzone rozmowy przez polityków PiS w sprawie nowych przepisów. (PAP)