Senatorowie, zaniepokojeni możliwością zniesienia sankcji wobec Rosji, zgłosili projekt ustawy zobowiązującej administrację prezydenta Donalda Trumpa do konsultacji i uzyskania zgody Kongresu przed ewentualnym ich zniesieniem lub złagodzeniem.

Projekt ustawy, zgłoszony przez dwóch senatorów, republikańskiego Lindsey’a Grahama i demokratycznego Benjamina Cardina, "jest wyrazem zaniepokojenia senatorów z obu partii, że prezydent Trump może samowolnie zdecydować się na złagodzenie sankcji wobec Rosji bez konsultacji ze swoimi doradcami, ani z najbliższymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej" - powiedział w piątek PAP pragnący zachować anonimowość jeden z doradców komisji spraw zagranicznych.

Obawy amerykańskich ustawodawców, że Trump może niespodziewanie znieść sankcje spotęgowały ostatnie rewelacje amerykańskich mediów, wskazujące, że Michael Flynn, obecnie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, rozmawiał o możliwości zniesienia sankcji z Siergiejem Kislakiem ambasadorem Rosji w Waszyngtonie, jeszcze przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa.

Flynn, emerytowany generał piechoty morskiej, początkowo zaprzeczał że rozmawiał z rosyjskim ambasadorem o sankcjach.

Kiedy jednak dziennik "Washington Post" opublikował artykuł, w którym anonimowo funkcjonariusze kontrwywiadu USA, powołując się na "podsłuchy" rozmów Flynna z ambasadorem Kislakiem, ujawnili, że rozmowy dotyczyły także sankcji, Michael Flynn stwierdził, że nie wyklucza obecnie, iż "rozmowy mogły dotyczyć sankcji."

FBI prowadzi obecnie śledztwo w tej sprawie. Flynnowi grozi utrata stanowiska i kara więzienia, ponieważ zwykli obywatele (a takim zwykłym obywatelem, w świetle prawa, był w grudniu ub. roku Michael Flynn) nie mogą prowadzić negocjacji z przedstawicielami obcego państwa.

Projekt ustawy przewiduje, że przed ewentualną decyzją o złagodzeniu sankcji wobec Rosji prezydent musi zapewnić Kongres, że Rosja zmieniła swoje zachowanie i otrzymać zgodę Kongresu na taki krok. "Złagodzenie sankcji musi być zasłużone, to nie może być podarunek" – powiedział senator Lindsey Graham.

Do tej pory – dodał Graham - Rosja nie zrobiła jeszcze niczego, aby zasłużyć na złagodzenie sankcji.

"Powodem zgłoszenia tej ustawy jest fakt, że słyszeliśmy wielokrotnie jak prezydent mówił o możliwości złagodzenia bądź zniesienia sankcji" – powiedział drugi współautor projektu ustawy, senator Benjamin Cardin. Jest on członkiem Komisji Helsińskiej USA.

Komisja Helsińska złożona z przedstawicieli Departamentu Stanu, Ministerstwa Handlu, Ministerstwa Obrony i ustawodawców z obu partii politycznych reprezentowanych w Kongresie, została powołana do przeglądu i nadzoru nad wykonywaniem Porozumień Helsińskich z roku 1976.

Projekt ustawy ws. sankcji wobec Rosji jest wzorowany na ustawie Kongresu przyjętej w czasie rządów prezydenta Baracka Obamy określającej warunki zniesienia sankcji wobec Iranu.

Senator Cardin uważa, że projekt ustawy może liczyć na duże poparcie ustawodawców, "ponieważ prawie każdy członek Kongresu uważa, że parlament powinien być zaangażowany w tego typu dyskusje".

Odnosząc się do projektu ustawy rzecznik Białego Domu wskazał na oświadczenie amerykańskiej ambasador przy ONZ Nikki Haley, w którym administracja Trumpa jednoznacznie uzależniła zniesienie sankcji od zwrotu Krymu Ukrainie. "Nasze stanowisko jest jasne" – powiedział Sean Spice.

Jednak eksperci zwracają uwagę, że stanowisko administracji nie jest jasne i jednoznaczne, jeśli chodzi o sankcje, jakimi Rosja została ukarana za prowokacje i wspieranie prorosyjskich grup w Donbasie na wschodzie Ukrainy oraz za cyberataki w okresie kampanii wyborczej w USA.

Dodatkowo wywiad Donalda Trumpa dla telewizji Fox News w ubiegłą niedzielę - w którym stwierdził on, że Stany Zjednoczone nie mogą krytykować Rosji "bo wcale nie są takie niewinne" - oburzył wielu ustawodawców.

"Nie ma moralnej równowartości między tym rzeźnikiem, tym łajdakiem, tym pułkownikiem KGB a Stanami Zjednoczonymi Ameryki" – powiedział w Senacie tłukąc pięścią w pulpit poirytowany senator John McCain.

"Kongres musi mieć prawo nadzoru każdej decyzji, która ogranicza nasze możliwości pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego" - oświadczył McCain, odnosząc się do projektu ustawy ws. sankcji wobec Rosji.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)