Kwestię Korytarza Północnego, który ma umożliwić sprowadzanie gazu z Morza Północnego, poruszą w czasie piątkowego spotkania w Warszawie szefowie dyplomacji Polski i Norwegii Witold Waszczykowski i Borge Brende - poinformowała PAP rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

"Ministrowie Witold Waszczykowski i Borge Brende rozmawiać będą o współpracy dwustronnej oraz perspektywach jej zacieśnienia, zwłaszcza w obszarze energii" - poinformowała Wajda. Jak zaznaczyła, najważniejszym tematem w tym obszarze będzie projekt budowy gazociągu Baltic Pipe w ramach koncepcji Korytarza Północnego.

Projekt ten ma na celu zróżnicowanie dostaw gazu poprzez połączenie polskiego systemu gazowego ze złożami położonymi na Morzu Północnym.

Według rzeczniczki MSZ omówione zostaną ponadto kwestie z obszaru bezpieczeństwa oraz przyszłość relacji transatlantyckich.

Reklama

"Polskę i Norwegię, poza współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa, zbliża podobne postrzegania sytuacji we wschodnim sąsiedztwie UE, aktywność w regionie Morza Bałtyckiego i obszarze Arktyki" - mówiła Wajda. Jak zaznaczyła dynamicznym obszarem dialogu politycznego pozostaje współpraca w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wajda dodała, że w 2016 r. rząd norweski przyjął strategię zacieśnionej współpracy z Polską, co - jak podkreśliła - stanowi potwierdzenie bardzo dobrego stanu stosunków bilateralnych.