Kanclerz Niemiec Angela Merkel złoży we wtorek wizytę w Warszawie. W czasie rozmów z premier Beatą Szydło poruszone zostaną kwestie europejskie. Kanclerz Niemiec spotka się też m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Kanclerz Merkel rozpocznie wizytę od uroczystego powitania przez szefową polskiego rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o godz. 14. Następnie odbędzie się rozmowa szefowych rządów Polski i Niemiec.

Wśród tematów - jak poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański - znajdą się m.in. kwestie europejskie takie jak obronność, polityka klimatyczna, energetyka i kryzys migracyjny.

Według Szymańskiego w Warszawie i Berlinie przeważa obecnie nastawienie, które pozwoli osiągnąć dobre porozumienie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom obu stron. Jak podkreślił, takie porozumienie sprawiłoby, że wiele spraw w UE "wyglądałoby znacznie prościej". "Nie wiem, czy stanie się tak bardzo szybko, ale ta wizyta jest kamieniem milowym w tym kierunku" - mówił Szymański.

Premier Szydło zapowiadała też, że poruszy z kanclerz Merkel kwestię poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. "Chcemy słuchać tego, co się dzieje, nie chcemy zamykać sobie żadnej drogi" - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych.

"Jesteśmy w kontakcie z różnymi stolicami, w tym z Berlinem, w tej sprawie od dłuższego czasu. Rozmawiamy o różnych scenariuszach. Berlin zna nasze stanowisko w sprawie Donalda Tuska, które faktycznie jest sceptyczne. Natomiast to, w jaki sposób my się zachowamy w całym tym scenariuszu, zależy również od reakcji i stanowiska innych stolic" - podkreślił Szymański.

Po rozmowie z premier Szydło, kanclerz Niemiec spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą - rozpoczęcie spotkania zaplanowane jest na godz. 15.45. Według Szymańskiego kluczowe podczas tej rozmowy będą kwestie bezpieczeństwa i polityki obronnej.

Według informacji PAP do rozmowy Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18 w hotelu Bristol.

"Takie spotkanie wydaje się bardzo ważnym elementem wspierającym zasadniczy cel wizyty, którym jest lepsze rozumienie się wzajemne Warszawy i Berlina i zbudowanie na tym lepszym porozumieniu dobrego, praktycznego planu dla UE" - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych. Przypomniał, że PiS nie należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w skład której wchodzi chadecka partia CDU kanclerz Merkel.

Z inicjatywy niemieckiej dojdzie również do spotkania z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem; oba te ugrupowania należą do EPL.

Szef PO powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że obok poparcia dla Donalda Tuska omówi z kanclerz Niemiec także kwestię szczytu NATO 27 maja w Brukseli, który może stać się okazją do spotkania przywódców państw europejskich z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak mówił Schetyna, wśród tematów rozmów znajdzie się wspólna europejska polityka bezpieczeństwa i obrony.

O konsekwencjach Brexitu, sytuacji Polaków na Wyspach Brytyjskich i bezpieczeństwie energetycznym w UE chce natomiast mówić na spotkaniu z kanclerz Niemiec prezes PSL. Kosiniak-Kamysz powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że poruszy też "kwestie związane z mniejszością polską w Niemczech i takimi prawami, które będą gwarantować godne funkcjonowanie Polaków w Niemczech".

Podczas wizyty w Warszawie kanclerz Merkel ma się też spotkać z przedstawicielami niemieckiej mniejszości.

Wizytę zwieńczy kolacja wydawana przez premier Szydło w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, której rozpoczęcie zaplanowano na godz. 19.20. Będzie to - jak powiedział wiceminister Szymański - okazja do podsumowania rozmów.