Amerykański prezydent Donald Trump podpisze w piątek rozporządzenie wykonawcze, które nakaże sekretarzowi skarbu dokonanie przeglądu regulacji finansowych w ramach tzw. ustawy Dodda-Franka - podała agencja AP Financial News.

Według AP wyższy rangą urzędnik Białego Domu wskazał, że takie działania zostaną podjęte podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Chodzi o przegląd przyjętych w 2010 roku przepisów, które wprowadziły zmiany w amerykańskim systemie regulacji finansowych po kryzysie gospodarczym z lat 2008-2009. Ustawa Dodda-Franka ma powstrzymać instytucje finansowe przed dokonywaniem zbyt ryzykownych operacji papierami wartościowymi; narzuca im też rozmaite inne restrykcje. Jednak zdaniem krytyków uderzyła ona głównie w mniejsze banki, które udzielają kredytów drobnemu biznesowi, i zaszkodziła temu sektorowi gospodarki.

Reklama

Według AP rozporządzenie, które podpisze prezydent Trump, nie przyniesie "natychmiastowych efektów". Zobowiąże natomiast sekretarza skarbu do przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami różnych organów regulacyjnych oraz członkami Rady Stabilności Finansowej i przedstawienia wniosków w sprawie ewentualnych zmian.

Jak wskazuje AP, będą one najprawdopodobniej dotyczyć m.in. wprowadzonego na mocy ustawy Dodda-Franka Biura ds. Finansowej Ochrony Konsumentów, które dysponuje szerokimi uprawnieniami do nadzorowania rynku produktów konsumenckich - od kredytów hipotecznych i kart kredytowych po pożyczki studenckie. Jego zadaniem jest ochrona interesów obywateli w sporach z bankami oraz innymi instytucjami finansowymi.

"(Ustawa-PAP) Dodda-Franka to katastrofa" - powiedział Trump na początku tygodnia podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego drobnego biznesu. "Zamierzamy zadać (tym przepisom -PAP) poważny cios " - powiedział, cytowany przez AP, prezydent Trump.

Według AP przedstawiciele administracji Donalda Trumpa, podobnie jak inni krytycy ustawy Dodda-Franka, wskazują, że regulacje te nie przyniosły spodziewanych efektów, a są jedynie przykładem "sięgających za daleko uprawnień rządu".

Donald Trump już podczas kampanii wyborczej zapowiedział, że doprowadzi m.in. do uchylenia ustawy Dodda-Franka regulującej działalność banków i wprowadzającej Urząd Finansowej Ochrony Konsumentów.