„Oskarżeni, w wieku od 30 do 57 lat, są mieszkańcami województwa łódzkiego. Zarzucono im udział w nielegalnym wytwarzaniu i magazynowaniu wyrobów tytoniowych, które były potem sprzedawane na czarnym rynku w kraju i zagranicą. Na przestępczej działalności, z tytułu nieopłaconych podatków, Skarb Państwa stracił 22 mln zł” - powiedziała PAP rzecznik.

Oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia. W toku postępowania sześciu z nich było tymczasowo aresztowanych, a łączna wartość poręczeń i zabezpieczeń majątkowych zastosowanych wobec oskarżonych wyniosła ponad 850 tys. zł. Ponadto, jako środki zapobiegawcze prokurator zastosował dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

Na trop przestępczej działalności oskarżonych wpadli funkcjonariusze z placówki SG w Tuplicach (Lubuskie). W październiku 2014 r., dzięki zdobytym wcześniej informacjom, w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymali do kontroli tira, w którym znaleźli ponad 4,5 mln paczek papierosów bez akcyzy.

Do marca 2016 roku, podczas kolejnych działań na terenie województwa łódzkiego, funkcjonariusze SG zlikwidowali trzy nielegalne krajalnie tytoniu oraz fabrykę wyrobów tytoniowych. Był w nich profesjonalny sprzęt warty ponad 1 mln złotych, a wartość przejętego tytoniu w różnej postaci wyniosła ponad 10 mln zł.

„Ustalono, że nielegalnie wyprodukowane papierosy i krajanka trafiły do Polski oraz na rynki innych państw europejskich, głównie Niemiec. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu nadzorująca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim” - dodała rzecznik. (PAP)