Premier Beata Szydło przyjęła dymisję dwóch wiceministrów zdrowia: Jarosława Pinkasa i Piotra Warczyńskiego - poinformował PAP w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek.Według rzecznika rządu, Warczyński zrezygnował z funkcji "z powodów osobistych", zaś Pinkas "zostanie oddelegowany do innych zadań".

Pinkas w resorcie zdrowia był sekretarzem stanu, odpowiadał za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych w MZ. Nadzorował pracę departamentów: nauki i szkolnictwa wyższego; matki i dziecka oraz zdrowia publicznego.

Reklama

Nadzorował też m.in. działalność instytutów: Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

Warczyński był podsekretarzem stanu także w poprzednim rządzie. W ostatnim czasie odpowiadał za pracę departamentów: dialogu społecznego; nadzoru, kontroli i skarg oraz organizacji ochrony zdrowia. Nadzorował też m.in. Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi.

Reklama

W rozmowie z TVN24 Bochenek zapewnił, że zmiany w kierownictwie resortu nie zakłócą prac nad reformą służby zdrowia. „Wszystko odbywa się zgodnie z planem” – powiedział. Wyraził przekonanie, że „obecność nowej pani wiceminister w resorcie również pozytywnie wpłynie na kształt tej reformy”.

Rzecznik rządu podkreślił, że Szczurek-Żelazko ma wieloletnie doświadczenie m.in. jako dyrektor szpitala w Brzesku. „Doświadczenie pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko niewątpliwie wpłynie na jeszcze lepsze, sprawniejsze i płynniejsze wdrożenie tych reform, które sobie założyliśmy. Oczywiście z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów” – zaznaczył.

O powołanie pielęgniarki na stanowisko wiceministra zdrowia od dłuższego czasu zabiegały organizacje pielęgniarskie.

Szczurek-Żelazko jest absolwentką Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończyła też m.in. studia podyplomowe dla kandydatów do rad nadzorczych. Początkowo pracowała jako pielęgniarka, następnie była dyrektorem Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Od 2001 r. jest dyrektorem szpitala w Brzesku. W ostatnich wyborach parlamentarnych została posłanką PiS.

W resorcie kierowanym przez ministra Konstantego Radziwiłła wiceministrami są również: Katarzyna Głowala, Piotr Gryza, Krzysztof Łanda i Marek Tombarkiewicz.

Obecnie w MZ toczą się prace nad reformą systemu ochrony zdrowia. Wśród zmian zaplanowanych przez rząd jest likwidacja NFZ od 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienia do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Reformę rozpoczęła tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która ma gwarantować zachowanie ich publicznego charakteru. Resort przygotował też projekt ustawy o sieci szpitali, w ramach której placówki będą miały gwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Umowy ze szpitalami zakwalifikowanymi do sieci mają zostać zawarte do 1 lipca br. MZ chce też zwiększyć rolę podstawowej opieki zdrowotnej.

Planowany jest stopniowy wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.).