Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) oficjalnie przyznała Szymonowi Kołeckiemu złoty medal olimpijski w kategorii 94 kg na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku. Marcin Dołęga otrzyma brązowy w kat. 105 kg.

Od kilku miesięcy wiadomo, że na dopingu był ówczesny zwycięzca w kat. 94 kg Kazach Ilia Iljin. Wicemistrzem olimpijskim został Gruzin Arsen Kasabijew, który obecnie reprezentuje barwy Polski. W Pekinie zajął czwarte miejsce, ale awansował o dwa po dyskwalifikacji Iljina oraz brązowego medalisty Chadżimurata Akkajewa z Rosji.

"Szymon Kołecki otrzyma złoty medal olimpijski igrzysk w Pekinie (2008) w kat. 94 kg. Startujący wówczas w barwach Gruzji Arsen Kasabijew został wicemistrzem olimpijskim w tej wadze. IWF dokonała weryfikacji oficjalnych wyników pekińskich igrzysk na swojej stronie internetowej" - napisano na oficjalnej stronie Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów (PZPC).

Kołecki jest piątym Polakiem, który zdobył olimpijskie złoto w tej dyscyplinie. Dokonali tego również Ireneusz Paliński, Waldemar Baszanowski, Zygmunt Smalcerz i Adrian Zieliński.

Medal - tyle że brązowy - przyznany został także Marcinowi Dołędze, który zajął czwarte miejsce w kategorii 105 kg. O awansie na podium zdecydowała dyskwalifikacja trzeciego Rosjanina Dimitrija Łapikowa.

"Dodajmy, że za igrzyska olimpijskie w Londynie (2012) na brązowy medal - już zupełnie oficjalnie - czeka w kat. 94 kg Tomasz Zieliński. Kiedy i gdzie wymienieni zostaną uhonorowani olimpijskimi medalami – trudno dziś powiedzieć" - napisał PZPC. (PAP)