Królowa Elżbieta II ze względu na mocne przeziębienie zrezygnowała z udziału w nabożeństwie bożonarodzeniowym w Sandringham - poinformowały w niedzielę służby prasowe Pałacu Buckingham. To pierwsza świąteczna absencja królowej od 1988 roku.

90-letnia brytyjska monarchini i jej mąż, 95-letni książę Filip, udali się do swojej posiadłości w Sandringham w czwartek. Ze względu na ciężkie przeziębienie zrezygnowali jednak z planu podróży pociągiem i udali się tam helikopterem.

W niedzielę, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, brytyjska telewizja wyemituje po południu tradycyjne, nagrane z wyprzedzeniem, przesłanie świąteczne monarchini.

Według fragmentów przekazanych wcześniej mediom Elżbieta II zwróci szczególną uwagę na "dokonania tych, którzy inspirują innych" - od olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy odnieśli sukces w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, po "zwykłych ludzi, którzy robią niezwykłe rzeczy".

"Często czerpię siłę ze spotkań ze zwykłymi ludźmi, którzy robią niezwykłe rzeczy: wolontariuszami, opiekunami, organizatorami społeczności lokalnych i dobrymi sąsiadami; z cichymi bohaterami, których ciche oddanie i poświęcenie sprawia, że są wyjątkowi" - zwróci się królowa do poddanych.

Kilka dni przed świętami brytyjska monarchini zrezygnowała z osobistego honorowego patronatu nad 25 ważnymi narodowymi organizacjami, przekazując swoje obowiązki pozostałym członkom rodziny królewskiej. W dalszym ciągu pozostaje jednak patronem ponad 600 innych instytucji.

Elżbieta II jest najdłużej urzędującym brytyjskim monarchą w historii; zasiada na tronie od ponad 64 lat. W tym roku obchodziła również 90. urodziny.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)