Mieszkanie jest warunkiem wolności, ktoś kto nie ma mieszkania własnego lub wynajętego za niewielkie pieniądze nie jest człowiekiem wolnym - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek w Białej Podlaskiej.

Prezes PiS, obok m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka wziął w czwartek udział w inauguracji programu "Mieszkanie Plus" w Białej Podlaskiej.

Jarosław Kaczyński jako pierwszy wbił łopatę pod nową inwestycję mieszkaniową.

"Mieszkanie własne, albo mieszkanie wynajęte, ale w sposób pewny i za niewielką cenę, to jest warunek normalnego życia, to jest coś co trzeba określić jako podstawowe prawo człowieka, to jest warunek założenia i dobrego funkcjonowania rodziny, przychodzenia na świat dzieci, to jest można powiedzieć warunek wolności" - powiedział podczas uroczystości Kaczyński.

Reklama

"Ktoś kto nie ma mieszkania i nie ma szans na mieszkanie nie jest człowiekiem wolnym" - dodał.

Reklama

Według niego ci, którzy mają ogromne kredyty mieszkaniowe, są "ograniczeni w swojej wolności, bo są zadłużeni".

Podkreślił też, że rozpoczyna się właśnie "wielkie przedsięwzięcie, które planowano już ćwierć wieku temu". Przypomniał, że minister gospodarki przestrzennej i budownictwa w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego Adam Glapiński, reprezentujący w tym rządzie Porozumienie Centrum (kierowane wtedy przez Kaczyńskiego) przygotował w 1991 roku pierwszy program mieszkaniowy dla mniej zarabiających.

Wtedy, jak powiedział prezes PiS, "natrafiliśmy na trudności", a wyłączono nawet transmisje telewizyjną z debaty sejmowej na ten temat. "Komuś wyraźnie zależało na tym, by Polacy do takich mieszkań nie mieli dostępu, by można było robić ogromne interesy na niezwykle drogich mieszkaniach, by Polacy musieli zaciągać ogromne kredyty" - mówił.

Dodał, że założenia obecnego programu przygotowane zostały też w 2007 roku, gdy Jarosław Kaczyński był premierem, a ministrem budownictwa krótko Mirosław Barszcz. "Pan minister w bardzo krótkim czasie wymyślił program i podjęliśmy pierwsze działania, ale wtedy utraciliśmy władzę" - przypominał.

Obecnie Barszcz jest prezesem BGK Nieruchomości. Również wziął udział w uroczystości w Białej Podlaskiej.

"Dzisiaj, kiedy tę władze odzyskaliśmy, pan minister już w innej roli ma spełniać zasadnicze zadania, związane z realizacją tego programu" - dodał Kaczyński.

Biała Podlaska jest pierwszym miastem, gdzie ruszy inwestycja, związana z programem Mieszkanie Plus.

Morawiecki: program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju

Program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ten program jest dla niego "absolutnie kluczowy".

"Ten program jest dla mnie absolutnie kluczowy. Absolutnie najważniejszy. On może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat programu Mieszkanie plus w Białej Podlaskiej.

Jak ocenił Morawiecki, program taniego budownictwa mieszkaniowego jest "wielką, niedokończoną rewolucją". "Można powiedzieć, niedokończoną rewolucją jeszcze z czasów Solidarności. Bo przecież demokratyzacja, czy równość szans, to jest właśnie danie szansy jak największej, możliwie największej liczbie ludzi w życiu publicznym, w życiu gospodarczym i w życiu społecznym" - mówił Morawiecki.

"Ale jak ci ludzie mieliby normalnie funkcjonować, jeśli albo nie ma mieszkań, albo przez ten brak mieszkań są zmuszani de facto do emigracji zarobkowej, która staje się czasami niestety zbyt często emigracją docelową" - tłumaczył.

Jak podkreślił, dzięki temu programowi Polaków będzie stać na mieszkania. "Właśnie poprzez budowę tanich mieszkań, mieszkań, które będą kosztowały za metr kwadratowy tyle, żeby potem ich cena wynajmu z możliwością dojścia do własności dawała odpowiednią perspektywę tym ludziom. Perspektywę, która ich skłoni do pozostania w kraju" - powiedział. Jak dodał, rząd Prawa i Sprawiedliwości chce tym programem przełamać "niemożność stworzenia odpowiednich warunków dla życia dla możliwie najszerszych rzesz ludności".

Adamczyk: zapewnienie Polakom godnego mieszkania wyzwaniem cywilizacyjnym

Zapewnienie Polakom godnego mieszkania jest wyzwaniem cywilizacyjnym - powiedział w czwartek w Białej Podlaskiej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dodał, że problem mieszkaniowy w Polsce zostanie rozwiązany tak jak w Europie i poza jej granicami.

W czwartek w Białej Podlaskiej rozpoczęto realizację pierwszych mieszkań czynszowych w ramach programu Mieszkanie plus. W mieście ma powstać 180 nowoczesnych mieszkań.

Adamczyk podkreślił, że w Polsce średnio na tysiąc mieszkańców przypada 356 mieszkań, podczas gdy średnia europejska wynosi 435. "Te relacje muszą ulec zmianie w nadchodzącej dekadzie" - powiedział. "Musimy nawiązać do średniej europejskiej" - dodał.

"Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że mieszkanie (...) to jest największy problem i największe wyzwanie każdej polskiej rodziny. Ponad 70 proc. badanych uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności" - wskazał szef MIB.

Minister powiedział, że "to jest wyzwanie cywilizacyjne: zapewnienie Polakom godnego mieszkania".

"To da szansę i dostęp do mieszkań ludziom o niższych niż średnie dochodach. Tym, dla których ich dochód nie pozwalał objąć mieszkań komunalnych, a z drugiej strony nie pozwalał uzyskać zdolności kredytowej na zakup mieszkania" - podkreślił Adamczyk.

Przypomniał, że Narodowy Program Mieszkaniowy, który rząd przyjął pod koniec września br., zakłada także wiele innych komponentów, które mają poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.

Wśród nich minister wymienił pomoc samorządom w realizacji budownictwa komunalnego, indywidualne rachunki mieszkaniowe, na których kwoty odkładane na poczet budowy czy zakupu, będą premiowane w określony sposób, wsparcie budownictwa społecznego w samorządach oraz uruchomienie potencjału, który tkwi w spółdzielniach mieszkaniowych.

"Wszystkie te elementy powinny i dadzą efekt synergii" - powiedział.

Program Mieszkanie plus, zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za m kw.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).