W wydanym w środę komunikacie Fundusz poinformował, że 12 oddziałów wojewódzkich "praktycznie już uzgodniło warunki finansowe ze wszystkimi szpitalami". Pozostałe oddziały wojewódzkie z uwagi na trwające negocjacje przedłużyły termin ostatecznego uzgodnienia kwot. Terminy te są różne w zależności od oddziału wojewódzkiego.

P.o. Rzecznika Prasowego Centrali NFZ Sylwia Wądrzyk podkreśliła, że środki finansowe na leczenie pacjentów w 2017 r. są zabezpieczone w planie finansowym Funduszu. Na świadczenia medyczne zaplanowano w nim ponad 73,7 mld zł.

Przed końcem roku aneksy umów z NFZ powinni podpisać także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Medycy zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia poinformowali w środę, że zadecydowali o kontraktowaniu świadczeń na pierwsze półrocze 2017 r. Wcześniej przedłużenie umów na ten sam okres zapowiedzieli także lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

Podpisane przez p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacynę zarządzenie określające warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ, zagwarantowało podwyższenie stawki za leczenie pacjentów, którzy ukończyli 75 lat oraz przebywających w domach opieki. Zwiększone ma być także finansowanie świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.(PAP)