Znikną przepisy o orzekaniu o niepełnosprawności w trybie zaocznym

Miejsce parkingowe znak niepełnosprawni symbol
<p>Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych</p>dziennik.pl / Konrad Żelazowski
1 czerwca 2022

Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności przestaną stosować specjalne przepisy, które pozwalają wydać orzeczenie bez osobistego stawiennictwa na posiedzeniu. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 26 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 534).

Co do zasady jest tak, że wydanie dokumentu potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną odbywa się na podstawie badania, po którym lekarz sporządza ocenę stanu zdrowia osoby zainteresowanej jego uzyskaniem. Po wybuchu pandemii, gdy były wdrażane obostrzenia mające ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa, resort rodziny wydał jednak specjalne regulacje dotyczące działalności powiatowych zespołów. Są one określone w par. 2 wspomnianego rozporządzenia z 26 marca 2020 r. Zgodnie z nimi jeśli lekarz będący przewodniczącym składu orzekającego lub członkiem zespołu uzna, że zgromadzona dokumentacja medyczna jest wystarczająca do oceny stanu zdrowia potrzebnej do wydania orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, może ją sporządzić bez badania osoby niepełnosprawnej. Dzięki temu powiatowe zespoły mogły orzekać w trybie zaocznym.

Pozostało 68% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png