Ferie zimowe 2026. MEN zapowiada ważne zmiany

zimowy wypoczynek, rodzina na nartach, rodzina na stoku, ferie zimowe, dofinansowanie, świadczenie
Ferie zimowe 2026. MEN zapowiada ważne zmianyshutterstock
17 stycznia 2025

Ferie zimowe w tym roku po raz ostatni odbywają się według dotychczasowego schematu. W roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe będą w trzech, a nie jak dotąd w czterech terminach. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie.

Ferie zimowe 2026 - co się zmieni?

PAP zwróciła się do MEN o wyjaśnienie, czym podyktowane są zmiany, które będą obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.

"W związku z powtarzającymi się od kilku lat prośbami i wnioskami obywateli, a także wystąpieniami parlamentarzystów Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycję nowych grup województw, w których uczniowie będą mieli ferie w tym samym terminie" - odpowiedział resort edukacji.

Jak wyjaśnił, kierowano się porównywalną łączną liczba uczniów w poszczególnych grupach województw. Zaznaczono, że nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z województwem mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego.

"Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowodowuje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)" - przekazało MEN.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Minister edukacji ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw. Ma je podać nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.

W czerwcu ub.r. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że w roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe będą w trzech terminach: od 19 stycznia do 1 lutego 2026 r. ferie będą mieli uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, od 2 lutego do 15 lutego 2026 r. z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego, a od 16 lutego do 1 marca 2026 r. z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.

Ferie zimowe 2026 - rotacja zostanie zachowana

MEN poinformowało ponadto PAP, że w kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd. "Ponadto z uwagi na fakt, że od 2011 r. dzień 6 stycznia został przywrócony jako dzień wolny od pracy, nie ma już uzasadnienia dla odrębnego terminu ferii na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego" - dodał resort.

Od roku szkolnego 2003/2004 województwa zostały podzielone przez ministra edukacji na cztery grupy, w których ferie odbywają w kolejnych następujących po sobie czterech terminach. Wprowadzono też wówczas zasadę, że terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Z tej reguły wyłączono woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są na przełomie stycznia i lutego (częściowo pokrywają się z terminem dla pierwszej grupy województw i częściowo dla drugiej).

Wcześniej minister edukacji podawał tylko terminy ferii. O tym, które województwa mają ferie w danym terminie decydowali samodzielnie poszczególni kuratorzy oświaty. W efekcie bywało tak, że większość województw miała ferie w tym samym terminie, podczas, gdy w pozostałych pojedyncze.(PAP)

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.