Autopromocja

Przedsiębiorcy płacą bankom za niepotrzebne konta firmowe

Polski złoty
Polski złotyShutterStock
16 lutego 2012

Osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą niepotrzebnie płacą bankom za prowadzenie kont firmowych. Polskie prawo nie narzuca samozatrudnionym takiego obowiązku. To banki wymagają od właścicieli firm, by zakładali takie rachunki. Przelewy do ZUS i urzędu skarbowego równie dobrze mogłby być realizowane z kont prywatnych, gdyby nie wewnętrzne przepisy banków. Na prywatnych banki blokują możliwość realizowania koniecznych, comiesięcznych przelewów z tytułu ubezpieczenia i należnego podatku.

– Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie nakazuje posiadania konta bankowego – mówi radca prawny Bożena Nowakowska. – Dopiero wykonywanie transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro lub prowadzenie rozliczeń z podmiotami gospodarczymi wymusza założenie rachunku – dodaje.

Inne ustawy, np. ordynacja podatkowa, mówią o rachunku bankowym, ale nie precyzują, że musi być to oddzielne konto związane tylko z działalnością gospodarczą. Potwierdza to Piotr Kolpak, inspektor z Izby Skarbowej w Warszawie.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.