Autopromocja

Adwokat Palestyńczyka o wyroku ETPCz w sprawie więzień CIA: satysfakcjonujący

24 lipca 2014

- To satysfakcjonujące rozstrzygnięcie - tak wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce komentuje adwokat jednego ze skarżących, Abu Zubajdy.

Mecenas Bartłomiej Jankowski mówił o tym podczas wspólnej konferencji z przedstawicielami organizacji stojących na straży praw człowieka. Jankowski powiedział, że Trybunał podzielił większość argumentów prawnych skarżących. Zastrzegł jednak, że to rozstrzygnięcie jest jednak źródłem obywatelskiej goryczy, bo stwierdzone naruszenia dotyczą najważniejszych praw człowieka.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Rozpatrywał on skargę Palestyńczyka i Saudyjczyka, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce w Starych Kiejkutach, w latach 2002-2003. Obaj skarżący mają otrzymać odszkodowanie od Polski - w sumie, łącznie z kosztami spraw, będzie to 230 tysięcy euro.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: IAR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.