Autopromocja

Na roszczenie z tytułu zachowku uprawniony ma trzy lata od chwili ogłoszenia testamentu

14 czerwca 2010

Roszczenie z tytułu zachowku ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu. Bez znaczenia jest fakt, że uprawniony nie wiedział o istnieniu testamentu.

Uprawniony z tytułu zachowku nie musi być powiadomiony o otwarciu spadku i ogłoszeniu testamentu. Jednak to właśnie data ogłoszenia decyduje o tym, kiedy przedawni się roszczenie z tytułu zachowku.

Zstępny ma tylko trzy lata na dochodzenie swoich praw. Bez znaczenia jest fakt, że uprawniony nie wiedział o istnieniu testamentu i treści rozporządzeń testamentowych dla niego niekorzystnych. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku. Trzyletni termin przedawnienia wynika z art. 1007 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.