Prawo nie nakazuje, by możliwość zapoznania się z przepisami istniała w każdej chwili. Atak hakerów na stronę z Dziennikami Ustaw nie spowodowałby chaosu prawnego.
Od początku tego roku źródłem obowiązującego prawa w Polsce są elektroniczne Dzienniki Ustaw. W przypadku ataku hakerów na serwery Rządowego Centrum Legislacji obywatele nie mieliby dostępu do obowiązujących przepisów. W konsekwencji np. przedsiębiorcy nie mogliby zapoznać się z nowym aktem prawa nakładającym na nich nowe obowiązki. Przerwa w działaniu wpłynęłaby także na opóźnienia związane z wejściem w życie nowych regulacji.
– Zdarzenie związane z atakiem hakerów na strony rządowe potwierdza wszystkie wcześniejsze wątpliwości dotyczące wprowadzenia elektronicznej wersji aktów prawa – mówi dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.