Kolejny neosędzia odwołany z delegacji skarży się do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny
Adam Jaworski, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, wiceprezes stowarzyszenia Sędziowie RP, zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis, który stał się podstawą odwołania go w marcu ub.r. z delegacjishutterstock
7 maja 2025

Adam Jaworski, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, wiceprezes stowarzyszenia Sędziowie RP, zaskarżył do TK przepis, który stał się podstawą odwołania go w marcu ub.r. z delegacji do warszawskiego Sądu Apelacyjnego. Podobną skargę złożyła również Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, która została odwołana z delegacji w tym samym czasie co Jaworski.

Awans dzięki obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa

Oboje sędziowie awanse do sądów okręgowych otrzymali na wniosek obecnej KRS. Oboje byli też delegowani do SA przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Delegacje te zostały cofnięte przez nowego szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara, który swoją decyzję tłumaczył brakiem po stronie sędziów odpowiedniego doświadczenia i stażu orzeczniczego pozwalających na orzekanie w sądzie apelacyjnym. Jako podstawę prawną wskazano art. 77 par. 4 prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 334), który stanowi, że sędzia delegowany do pełnienia obowiązków w innym sądzie, w wyjątkowych wypadkach w sądzie wyższym, na czas nieokreślony, może być odwołany z delegowania bez zachowania okresu uprzedzenia.

Pozostało 98% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png