Czy ZUS ma prawo zakwestionować stosunek pracyZakład Ubezpieczeń Społecznych może stwierdzić, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru.Rafał Krawczyk•12 marca 2010
Jak ubezpieczyć zleceniobiorcę w czasie urlopu wychowawczegoChcemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia naszą pracownicę, która korzysta z urlopu wychowawczego. Umowa zlecenia zostanie zawarta na okres od 1 kwietnia 2010 r. do 31 lipca 2010 r. Pracownica wróci do pracy od 1 maja i będzie równocześnie wykonywała zarówno umowę o pracę, jak i zlecenia. Wynagrodzenie za kwiecień zostanie wypłacone w maju. Czy to wynagrodzenie powinno zostać rozliczone w raporcie RCA z kodem pracowniczym?11 marca 2010
Czy opłacać składki od odszkodowania wypłacanego menedżerowiCzłonkowie zarządu w spółce z o.o. zatrudnieni są na podstawie kontraktów menedżerskich. Podlegają ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorcy. W marcu jeden z członków zarządu został odwołany i rozwiązano z nim za porozumieniem stron kontrakt. Spółka będzie mu wypłacała odszkodowanie w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Będzie ono wypłacane co miesiąc. Z jaką datą należy wyrejestrować menedżera z ubezpieczeń? Czy od wypłaconego odszkodowania powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?11 marca 2010
Menedżer podlega ubezpieczeniom jak zleceniobiorca albo pracownikRodzaj ubezpieczeń, którym podlega menedżer, zależy od charakteru łączącego strony stosunku prawnego. Najczęściej jest to umowa cywilnoprawna i wówczas trzeba za niego opłacać składki jak za zleceniobiorcę.Michał Jarosik•04 marca 2010
Ile wyniesie miesięczna składka w II kwartaleMiesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za jedną osobę ubezpieczoną w II kwartale 2010 r. wyniesie 30 zł - ogłosił w obwieszczeniu prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.Krzysztof Tomaszewski•26 lutego 2010
Jak zmieni się wysokość najniższych emeryturKwota najniższej emerytury pracowniczej wzrośnie od 1 marca 2010 r. o 4,62 proc. i wyniesie 706 zł 29 gr miesięcznie (brutto). Do tej kwoty wzrasta również od 1 marca 2010 r. wysokość rolniczej emerytury podstawowej.Krzysztof Tomaszewski•26 lutego 2010
Jakie będą kwoty przysługujących świadczeńOd 1 marca 2010 r. renta socjalna wyniesie 593 zł 28 gr. Natomiast łączna wysokość renty socjalnej i renty rodzinnej rolniczej nie może przekroczyć od 1 marca 2010 r. kwoty 1412 zł 58 gr.Krzysztof Tomaszewski•26 lutego 2010
Czy trzeba ubezpieczyć członka rady nadzorczejOd stycznia 2009 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. W styczniu 2010 roku zostałem wybrany na członka rady nadzorczej w spółdzielni mieszkaniowej. Czy spółdzielnia z wypłacanego mi wynagrodzenia będzie potrącała składki na ubezpieczenia społeczne?25 lutego 2010
Czy przychody ze zlecenia mogą wpłynąć na wysokość emeryturyZUS przyznał mi w 2009 roku emeryturę po ukończeniu 55 lat. Od stycznia 2010 roku podjęłam pracę na podstawie umowy zlecenia. Otrzymuję 700 zł brutto miesięcznie. Czy od tego wynagrodzenia powinny być potrącane składki na ubezpieczenia społeczne? Czy przychód uzyskiwany ze zlecenia może mieć wpływ na wysokość emerytury?25 lutego 2010
Czy wypłata pensji wyklucza przyznanie zasiłku chorobowegoPracownik wykonywał pracę przez osiem godzin 1 lutego 2009 r. i z tym dniem została z nim rozwiązana umowa o pracę za porozumieniem stron. Dwa dni później dostarczył zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 1 lutego. Czy należy w tej sytuacji wypłacić wynagrodzenie za czas choroby za jeden dzień czy też wypłacić tylko wynagrodzenie za pracę i przesłać do ZUS druk Z-3?25 lutego 2010
Czy emeryt po założeniu firmy płaci wszystkie składkiJestem emerytem zatrudnionym na 1/4 etatu. Otrzymuję wynagrodzenie w wysokości 400 zł miesięcznie. Zamierzam dodatkowo rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy będę musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne?25 lutego 2010
Nie można doliczyć okresów ubezpieczenia w ZUSRolnicy ubiegający się o wcześniejsze emerytury rolnicze nie mogą doliczyć okresów opłacania składek do ZUS, jeśli nie mają wymaganego stażu uprawniającego do świadczeń z KRUS.Bożena Wiktorowska•23 lutego 2010
Jaka forma dorabiania do emerytury i renty jest najkorzystniejszaPodleganie ubezpieczeniom społecznym osób dorabiających do emerytury lub renty zależy od rodzaju zawartej umowy lub prowadzonej działalności. Istotne jest też to, czy umowa ta lub działalność stanowi dla emeryta lub rencisty jedyny tytuł do ubezpieczeń.Michał Jarosik•19 lutego 2010
Do 1 marca emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2009 rokOsoby uprawnione do wcześniejszej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty rodzinnej, które w 2009 roku pracowały zarobkowo, muszą poinformować ZUS o wysokości przychodu uzyskanego w całym roku kalendarzowym. Aby nie ryzykować koniecznością zwrotu świadczenia wraz z odsetkami za zwłokę, obowiązek ten powinny wypełnić najpóźniej 1 marca 2010 r. Po otrzymaniu zaświadczenia lub oświadczenia o przychodzie ZUS dokona jego rozliczenia, wydając w tej sprawie decyzję.Marek Opolski•18 lutego 2010
Czy przedsiębiorca powinien rozliczyć się z dwóch rodzajów działalnościOd dwóch lat otrzymuję wcześniejszą emeryturę. W kwietniu 2009 r. rozpocząłem wykonywanie działalności gospodarczej, a od 1 czerwca 2009 r. jestem dodatkowo wspólnikiem spółki partnerskiej. Czy w związku z tym muszę poinformować ZUS o przychodzie za 2009 rok uzyskanym z obu rodzajów działalności?18 lutego 2010
Pracodawca musi opłacać składki na ZUS za swoich pracownikówPracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.Teresa Majewska•11 lutego 2010
Czy podczas urlopu można samodzielnie opłacać składkiPracodawca zgodził się na udzielenie mi trzymiesięcznego urlopu bezpłatnego. W tym czasie chciałbym opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne. Zależy mi na kontynuowaniu ubezpieczeń, gdyż jeszcze w tym roku będę składał wniosek o emeryturę i muszę osiągnąć określony staż pracy. Czy w okresie urlopu bezpłatnego można samodzielnie opłacać składki?Michał Jarosik•08 lutego 2010
Czy jest minimalna podstawa ustalenia składekPrzez ponad rok byłam zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Byłam zgłaszana do wszystkich ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Umowa została rozwiązana tydzień temu. Mam jeszcze jedno źródło zarobkowania - wykonuję umowę o dzieło. Czy mogę opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, czy jest jakaś minimalna podstawa, od której trzeba je opłacać?Michał Jarosik•08 lutego 2010
Kto może sam opłacać składkiOsoba, która po ustaniu tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych chce je kontynuować, nie musi składać wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami w terminie 30 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń. Wniosek może złożyć w wybranym terminie.Michał Jarosik•08 lutego 2010
Czy samodzielne opłacanie składki wydłuży staż emerytalnyPracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Wiem, że szybko nie znajdę kolejnego zatrudnienia. Zastanawiam się nad samodzielnym opłacaniem składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy okres kontynuowania ubezpieczeń będzie zaliczony do stażu emerytalnego?Michał Jarosik•08 lutego 2010