Uproszczono zasady dorabiania do zasiłków i świadczeń przedemerytalnychPrzychód osób dorabiających do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego nie może być zbyt wysoki. W przeciwnym razie ZUS może całkowicie wstrzymać lub zmniejszyć wypłatę świadczenia. Od 1 marca 2011 r. zmniejszenie ustalane jest według nowych zasadMarek Opolski•09 czerwca 2011
Jakie przychody decydują o zmniejszeniu emeryturyOsiąganie przychodu w kwocie do 2426 zł 50 gr miesięcznie nie powoduje zmniejszenia emerytury lub renty rolniczej.Krzysztof Tomaszewski•08 czerwca 2011
Czy doliczyć do przychodu pracownika nagrodyZatrudniamy pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego. W minionym roku rozliczeniowym oprócz comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego otrzymywał nagrody kwartalne, od których zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Wystawiając zaświadczenie o przychodzie, które musiał dostarczyć do końca maja, uwzględniliśmy nagrody. Czy postąpiliśmy właściwie?02 czerwca 2011
Umowę-zlecenie do celów ubezpieczeń czasami należy traktować jak umowę o pracęPracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowyKatarzyna Gospodarowicz•26 maja 2011
Czy dla ZUS istotny jest faktyczny przychód firmyPonad rok temu nabyłem prawo do świadczenia przedemerytalnego. Niebawem chcę rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy informując ZUS o wysokości przychodu, będę musiał podać faktyczne zyski (straty) firmy?26 maja 2011
Mniej rencistów założy firmy● Część niepełnosprawnych przedsiębiorców otrzyma niższe refundacje składekŁukasz Guza•26 maja 2011
Osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą, mogą zarejestrować się jako bezrobotniPrzedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić pozarolniczą działalność gospodarczą na swój wniosek złożony w gminie. W tym czasie ma prawo nie płacić żadnych składek i zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Takie możliwości stworzone zostały przez nowe przepisyPaweł Jakubczak•24 maja 2011
Dorabiający do świadczeń przedemerytalnych muszą rozliczyć się z ZUSOsoby uprawnione do świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych, uzyskujące w okresie od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r. dodatkowe przychody, mają obowiązek do końca maja poinformować ZUS o wysokości swoich zarobków w minionym roku. Po rozliczeniu przychodu może się okazać, że będą musiały zwrócić określoną kwotę świadczenia lub też dostaną z ZUS odpowiednie wyrównanieMarek Opolski•19 maja 2011
Jakie dokumenty składać do ZUS w czasie urlopuOsoba prowadząca działalność gospodarczą ma dwóch pracowników. Jeden z nich przebywa na urlopie bezpłatnym, a drugi po okresie urlopu macierzyńskiego chce skorzystać z urlopu wychowawczego. W jakim terminie prowadzący działalność gospodarczą powinien opłacać składki - do 10. czy do 15. dnia danego miesiąca?19 maja 2011
Czy opłacić składkę na FP od zleceniaZleceniobiorca wykonywał umowę od 16 do 30 kwietnia 2011 r. Został zgłoszony przez spółkę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Wynagrodzenie ustalono w stawce godzinowej. Wypłacono je 5 maja w wysokości 1200 zł. Od 1 maja osoba ta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jej wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. Czy od wynagrodzenia z umowy-zlecenia wypłaconego w maju powinna być naliczona składka na Fundusz Pracy?19 maja 2011
Od pensji za czas bez pracy należy zapłacić składki do NFZW przypadku zasądzenia przez sąd wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy firma powinna potrącić składki na ubezpieczenia zarówno społeczne, jak i zdrowotne.Andrzej Sidorko•18 maja 2011
W jakich przypadkach ZUS ma prawo obniżyć świadczenieCzas na dostarczenie zwolnienia to 7 dni od daty jego otrzymania. Za każdy dzień ponad ten termin Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniża wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego i opiekuńczego o 25 proc.Krzysztof Tomaszewski•18 maja 2011
Do kiedy trzeba złożyć zaświadczenieOsoby objęte ubezpieczeniem rolników, które w ubiegłym roku prowadziły dodatkowo działalność gospodarczą, muszą złożyć do 31 maja zaświadczenia o kwocie podatku z tej działalności w 2010 roku.Krzysztof Tomaszewski•18 maja 2011
ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownikaWygórowane zarobki mogą być zweryfikowane przez ZUS, jeśli takie ich określenie w umowie zmierzało do uzyskania przez pracownika wyższych świadczeń z ubezpieczenia.Anna Dolińska•16 maja 2011
Specjalne kody przy zgłaszaniu niań do ZUSPROJEKT - Rodzice, którzy zatrudnią nianię, będą musieli zgłosić ją do ubezpieczenia społecznego. Są już znane kody ubezpieczenia dla opiekunek.Paweł Jakubczak•11 maja 2011
Kto i w jakich sprawach może wystąpić do NFZ o interpretacjęUBEZPIECZENIA - NFZ wydaje przedsiębiorcom pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jednak to ZUS jest właściwym organem do wykładni zasad wymierzania i pobierania składek na to ubezpieczenieAndrzej Sidorko•09 maja 2011
Na wychowawczym bez zasiłku chorobowegoOsoba przebywająca na urlopie wychowawczym może liczyć na zasiłek chorobowy dopiero po zakończeniu tego urlopu.Paweł Jakubczak•06 maja 2011
Choroba po utracie pracy nie wyklucza prawa do zasiłkuubezpieczenia - Byłemu pracownikowi, mimo ustania tytułu do ubezpieczeń, przysługuje w niektórych sytuacjach prawo do zasiłku chorobowego. Muszą być jednak spełnione przewidziane warunki, np. niezdolność do pracy trwająca co najmniej 30 dniAnna Dolińska•04 maja 2011
Jak rozliczyć pracownika zleceniobiorcę na wychowawczymZ pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym zawarliśmy umowę-zlecenie na okres 20 dni, od 6 do 25 kwietnia 2011 r., z określonym wynagrodzeniem w kwocie 1600 zł. Pracownik nie ma ustalonego prawa do emerytury ani renty z tytułu niezdolności do pracy oraz nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych, dlatego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu. Jakie zasady obowiązują go w zakresie podlegania ubezpieczeniom w kwietniu? W jaki sposób powinniśmy wyliczyć wynagrodzenie do wypłaty z tytułu umowy-zlecenia?Aldona Salamon•28 kwietnia 2011