Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie za pracę

27 marca 2013

Pracownik, który nie otrzymał należnej pensji, może domagać się jej przed sądem. W razie niewypłacalności firmy należne środki wypłaci Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pomocna w odzyskaniu należnych świadczeń może być Państwowa Inspekcja Pracy.

W 2012 r. liczba przypadków niewypłacenia pensji wzrosła z 71,5 tys. do 107,6 tys. (o 50 proc.), a łączna suma zaległych świadczeń przekroczyła 229 mln zł (wzrost o 66 proc.). Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Pracownicy, którzy nie otrzymują należnych pieniędzy, nie są jednak bezbronni. Mogą walczyć o nie przed sądami, zawiadomić PIP lub starać się o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Pozostało 46% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png