Badania okresowe tylko w godzinach pracy

Lekarz
Badania okresowe powinny być wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy.ShutterStock
13 maja 2015

Niedawno dostałam od pracodawcy skierowanie na badania okresowe – pisze pani Beata. – Umówiłam się na dość odległy termin, ale w godzinach pracy. Kiedy powiedziałam o tym, usłyszałam, że będę musiała wypisać wniosek urlopowy albo zapisać się na inny termin, w czasie wolnym. Moim zdaniem to absurd, przecież badania wykonywane są właśnie z polecenia pracodawcy – pisze czytelniczka.

Pani Beata słusznie ma wątpliwości. Badania okresowe powinny być wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy. Dopiero jeśli nie jest to możliwe, pracodawca może skierować na badanie, które odbędzie się w innych godzinach. Nasza czytelniczka nie pisze, w jakim systemie pracuje. Jeśli np. w weekendy, albo w systemie nocnym, to badania okresowe zawsze będą odbywać się poza godzinami pracy. Jeśli jednak jest zatrudniona w normalnym czasie pracy, pracodawca w żaden sposób nie może od niej oczekiwać, że pójdzie do lekarza poza czasem pracy. Wszystko dlatego, że polecenie poddania się badaniom lekarskim powinno być traktowane jako obowiązek służbowy, a skoro tak – musi być wykonane w godzinach pracy. Pracownik za ten czas zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pozostało 51% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png