Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane do ZUS stanowią ok. 40 proc. pensji pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Obciążenia te znacznie zwiększają koszty pracy.
Aby je obniżyć, firmy zawierają z pracownikami odpowiednie umowy. Zasady odprowadzania składek są bowiem inne w zależności od rodzaju zawartego kontraktu. Żonglowanie umowami budzi często wątpliwości ZUS, który kwestionuje ich zasadność. Problem rozwiązałoby oskładkowanie wszystkich umów tak samo, niezależnie od ich rodzaju. Propozycja wprowadzenia jednolitych zasad opłacania składek bez względu na rodzaj umowy znalazła się m.in. w programie wyborczym PiS (choć dziś, po ostatnich niefortunnych wypowiedziach wiceministra pracy Marcina Zielenieckiego, resort pracy twierdzi, że nie prowadzi żadnych prac ani nie planuje zmian w tym zakresie). Pytamy więc ekspertów, czy takie rozwiązanie ma sens, a w szczególności - czy może przynieść zamierzony efekt w postaci zwiększenia wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.