Przepisy mają uniemożliwić uchylanie się od wypłat pensji pracownikom poprzez zbycie przedsiębiorstwa. O taką zmianę prawa będzie wnioskować Państwowa Inspekcja Pracy. Odpowiedzialność za należności płacowe ma ponosić ten podmiot, który podpisywał umowę i korzystał z pracy zatrudnionych. Propozycja zmian w najbliższym czasie ma trafić do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Inicjatywa inspekcji to pokłosie przypadku spółki Bezpieczny List. W sierpniu tego roku firma InPost sprzedała tę spółkę córkę przedsiębiorstwu Tenes One, a to odsprzedało ją następnie podmiotowi, który jest zarejestrowany na Cyprze (za kwotę 5 tys. zł). Około 1 tys. pracowników Bezpiecznego Listu nie otrzymało wynagrodzenia za lipiec tego roku. Po kontroli PIP okazało się, że zaległości płacowe za ten miesiąc wyniosły prawie 2 mln zł. Jednocześnie nowy właściciel Bezpiecznego Listu nie był w stanie przedłożyć listy płac za sierpień, bo – jak tłumaczył – nie otrzymał pełnej dokumentacji od poprzedniego właściciela, czyli InPostu. Obecnie trwa kolejna już kontrola w spółce, tym razem dotycząca wynagrodzenia za sierpień i wrzesień tego roku. Zdaniem byłego pracodawcy zobowiązania płacowe przeszły na nowych właścicieli spółki.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.