Ubezpieczony, który zapłaci dobrowolnie składkę chorobową po terminie i nie za cały miesiąc, nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Zainteresowani powinni więc pamiętać o uiszczaniu składki do 10 dnia każdego następnego miesiąca. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
Sędziowie rozpoznawali sprawę ubezpieczonego, który był niezdolny do pracy przez ponad dwa miesiące. W tym czasie przebywał na zwolnieniach lekarskich. Niezdolność do pracy powstała na początku marca 2008 r. Zainteresowany składkę za ten miesiąc zapłacił 11 kwietnia. Natomiast należność za kwiecień uiścił w wysokości odpowiadającej liczbie dni, w czasie których chorował. W takiej sytuacji ZUS odmówił mężczyźnie wypłacenia zasiłku za cały okres niezdolności do pracy.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.