Krótki przewodnik po bezpieczeństwie wodorowym

– Żeby powiedzieć, czym jest wodór w planowanym zastosowaniu w obecnie trwającej transformacji energetycznej, musimy być świadomi, że nie mówimy o wodorze pierwiastkowym. Mówimy tutaj o dwuatomowej cząsteczce w formie gazowej, w tej formie na dzień dzisiejszy, przez polską, europejską, czy światową gospodarkę jest on implementowany. Mówiąc generalnie o wodorze mamy na myśli tzw. H2 – mówi Aleksandra Tracz-Gburzyńska.

Reklama

Właściwości fizykochemiczne wodoru

– Jeżeli chodzi o właściwości fizykochemiczne musimy zmienić spojrzenie na wodór w relacji do pewnych przyzwyczajeń, które mamy w związku z codziennym, komercyjnym stosowaniem paliw węglowodorowych np. korzystając z komercyjnych stacji benzynowych, używając benzyny, LPG, czy oleju napędowego. Żeby ułatwić sobie pewne spojrzenie na ten gaz i jego zastosowanie, możemy pokusić się o pewien rodzaj porównania wodoru do paliw węglowodorowych w celu zrozumienia różnic, które będą występowały w projektowanej i budowanej infrastrukturze wodorowej, która na dzień dzisiejszy małymi kroczkami w Polsce już powstaje, jest planowana, jest jej coraz więcej w Europie – mówi Aleksandra Tracz-Gburzyńska.

– Mówimy o gazie bezbarwnym, bezwonnym, który nie posiada koloru, którego nie jesteśmy w stanie wykryć za pomocą naszych zmysłów. To są pierwsze różnice, które odróżniają wodór od stosowanych komercyjnie paliw węglowodorowych. Wodór jest najlżejszym gazem na Ziemi. Ten parametr wraz z palnością, która towarzyszy temu gazowi oraz możliwością tworzenia z powietrzem atmosfer wybuchowych jest czynnikiem, który wpływa na to w jaki sposób patrzymy na ten gaz i cały proces projektowania instalacji, jej budowę, a także eksploatację – dodaje Aleksandra Tracz-Gburzyńska.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Aleksandra Tracz-Gburzyńska – kierownik ds. bezpieczeństwa w SES HYDROGEN S.A.