Kto i kiedy powinien złożyć PIT-2? Jak środowisko księgowych odniosło się do obarczania go winą za niższe wypłaty wynagrodzeń w styczniu 2022? Jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ocenia Polski Ład?

Polski Ład to rewolucja podatkowa. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której pewne ustalenia ustawy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każde z nich pociąga za sobą szereg zmian. Prawo stało się tak niestabilne, że ciężko jest sprostać jego wymaganiom. Tym bardziej, że księgowi i kadrowcy dzisiaj mają olbrzymi przyrost pracy. Chociażby ze względu na to, że w wielu przypadkach trzeba sporządzić dwie listy płac i wybrać wariant korzystniejszy dla pracownika – mówi Jerzy Koniecki w rozmowie z Szymonem Glonkiem.

Jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ocenia Polski Ład? Jak środowisko księgowych odniosło się do obarczania go winą za niższe wypłaty wynagrodzeń w styczniu 2022? Kto i kiedy powinien złożyć PIT-2?

Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce?

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce to licząca już 115 lat organizacja, która od zarania swoich działań zajmuje się interesami księgowych. Po pierwsze, staramy się poprawić kontakt pomiędzy księgowymi a przedsiębiorcami.

Drugim kierunkiem naszego działania jest wspomaganie księgowych, mając oczywiście na względzie dobro naszych klientów, czyli pracowników, pracodawców i przedsiębiorców – wyjaśnia Jerzy Koniecki.

Jak środowisko księgowych odniosło się do obarczania go winą za niższe wypłaty wynagrodzeń?

Absolutnie nie czujemy się temu winni. Daliśmy temu wyraz w stanowisku naszego Stowarzyszenia, które ukazało się na naszej stronie internetowej już 7 stycznia 2022 roku, czyli bezpośrednio po rwetesie, wywołanym tymi wypowiedziami. Przez kilka dni pojawiały się wówczas liczne hejty i obwinianie księgowych.

Uważam, że stanowisko wiceministera Dariusza Piontkowskiego i rzecznika rządu Piotra Müllera było dalece nieprofesjonalne i świadczy o braku wiedzy na temat pracy księgowych. Uważamy, że stwierdzenia, które padły z ust tych panów były daleko krzywdzące dla naszego środowiska i bardzo niesprawiedliwe – podkreśla Koniecki.

Jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ocenia Polski Ład?

Jeżeli chodzi o Polski Ład, to Stowarzyszenie Księgowych do dyskusji włączyło się już w sierpniu 2021. Mając projekty rozporządzeń, cały czas zgłaszaliśmy nasze uwagi. Oczywiście, nie wszystkie uwagi naszego Stowarzyszenia zostały uwzględnione. Chociaż z pewną satysfakcją mogę stwierdzić, że niektóre z nich były uwzględnione w opublikowanej ustawie.

26 stycznia 2022 roku, jako Stowarzyszenie, wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z uwagami i pytaniami, ponieważ, w naszym przekonaniu, ustawa była niedopracowana.

Wśród księgowych pojawiają się obecnie całe szeregi pytań, dotyczących licznych obszarów. Są to m.in. pytania, dotyczące: techniki wyliczenia wynagrodzeń, samych rozliczeń podatkowych, formy opodatkowania dla przedsiębiorców, szczególnie tych małych. Pytania budzi także realizacja, początkowo ustaleń rozporządzenia, a teraz już zmienionej ustawy.

Wiele kwestii nie jest jeszcze rozstrzygniętych i to bardzo komplikuje życie zarówno księgowym, jak i przedsiębiorcom – stwierdza Jerzy Koniecki.

Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.