Autopromocja

Jak opodatkować akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Andrzej Dębiec, partner, kancelaria Lovells
Andrzej Dębiec, partner, kancelaria LovellsDGP
20 maja 2010

Opodatkowanie dochodów akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych wzbudza duże kontrowersje. Czy opłacają oni zaliczki na podatek w trakcie roku jak pozostali wspólnicy spółek osobowych?

W wielu wydanych interpretacjach minister finansów wskazywał, że akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych (S.K.A.) podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach jak inni wspólnicy spółek osobowych. Oznacza to, że są oni zobowiązani w trakcie roku podatkowego rozliczać przychody i koszty spółki komandytowo-akcyjnej w części przypadającej na posiadane przez nich akcje i od tak ustalonego dochodu (z działalności gospodarczej) wpłacać zaliczki na podatek dochodowy.

Odmienne stanowisko zajął WSA we Wrocławiu, który w wyroku z 22 lipca 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1063/09) uznał, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie ma obowiązku wpłacania w trakcie roku zaliczek na PIT. Przychód powstaje u niego dopiero w momencie powstania roszczenia o wypłatę dywidendy. Przychodem a jednocześnie dochodem podlegającym podatkowaniu będzie kwota faktycznie uzyskana przez akcjonariusza.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.