Prenumerata czasopism fachowych zostanie zaliczona do kosztów podatkowych przez prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów w momencie otrzymania faktury zakupu.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów, które jednoznacznie zostały wyłączone na podstawie ustawy o PIT. Wydatki związane z prenumeratą czasopism fachowych stanowią koszt podatkowy, który pośrednio wpływa na uzyskanie przychodu.
Przedsiębiorcy, opłacający podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali 19, 30 i 40 proc. lub 19-proc. stawki liniowej) prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów tzw. metodą kasową (alternatywnie mogą wybrać tzw. metodę memoriałową stosowaną przy księgach rachunkowych). Oznacza to, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednocześnie za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.