Autopromocja

Będą skuteczniejsze kontrole nieprawidłowości w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych

1 czerwca 2011

Dzięki współpracy Służby Celnej z organami komunikacji i dilerami szybciej wykrywane są nieprawidłowości w deklarowaniu akcyzy od samochodów osobowych.

Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium Polski podlega akcyzie. Aby jej uniknąć, podatnicy przed sprowadzeniem auta dokonują czasowych przeróbek, np. montują kratę za przednim rzędem siedzeń. W rezultacie uzyskuje ono status ciężarowego, co potwierdza zaświadczenie zagranicznej stacji kontroli pojazdów. Na tej podstawie wydział komunikacji rejestruje pojazd bez akcyzy. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21764/11) poinformowało, że proceder ten znany jest organom Służby Celnej, a nieprawidłowości w deklarowaniu akcyzy znalazły się w grupie priorytetowych obszarów ryzyka, na które ukierunkowane są kontrole w 2011 r.

Resort nawiązał też współpracę z lokalnymi organami komunikacji w urzędach miast i starostwach powiatowych oraz pozyskał dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na podstawie których organy Służby Celnej dokonują weryfikacji pojazdów pod kątem ryzyka ich nieopodatkowania. Jeżeli zachodzi duże prawdopodobieństwo, że pojazdy te nie spełniają kryteriów zakwalifikowania ich jako samochody ciężarowe, organy Służby Celnej wszczynają czynności sprawdzające lub kontrole oraz postępowania podatkowe, w wyniku których może zostać określona należna akcyza. Przeznaczenie poszczególnych pojazdów jest również weryfikowane u generalnych dilerów samochodów na Polskę.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.