Emerytury kapitałowe wypłacane z OFE są opodatkowane

Opodatkowane PIT świadczenia emerytalne i rentowe obejmują kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych.ST
8 stycznia 2009

Opodatkowane PIT świadczenia emerytalne i rentowe obejmują kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych.

Uregulowanie wypłat emerytur kapitałowych wiąże się z wprowadzeniem zmiany w katalogu przychodów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dziś zmiana ta wchodzi w życie mocą ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. nr 228, poz. 1507).

Świadczenie emerytalne są objęte obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 12 ust. 7 ustawy o PIT przez emeryturę lub rentę należało rozumieć łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu obowiązującym od dziś łączna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych obejmuje również kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych. Ustawodawca nie przewiduje odrębnych zasad opodatkowania tych świadczeń. Są one zatem opodatkowane na takich samych zasadach jak zwykłe emerytury i renty, tj. według progresywnej skali podatkowej.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.