Przykłada wielką wagę do obszaru edukacyjno-rekreacyjnego. W każdej miejscowości działa dom kultury i zostały wybudowane boiska sportowe z placami zabaw, zmodernizowane zostały szkoły. Nieodpłatnie pozyskał teren o pow. 4,5 ha od Skarbu Państwa pod kompleks rekreacyjno-sportowy, gdzie znajdują się:

- park przyrodniczo-geologiczny z funkcją edukacyjną,

gdzie oprócz urozmaiconej szaty roślinnej znajdują się również atrakcyjne elementy przestrzenne tj. urządzenia zabawowe, mała architektura, staw – oczko wodne, oświetlenie oraz wygodny układ komunikacyjny. Odbywają się tam zajęcia dla uczniów, gdzie mogą w przystępny i ciekawy sposób uczyć się fizjologii roślin oraz zdobyć zdolności praktyczne z zakresu ich sadzenia i pielęgnacji.

- Boisko do piłki plażowej – dla pasjonatów siatkówki plażowej

- Siłownia zewnętrzna – ćwiczenia na zewnątrz przynoszą więcej korzyści niż w zamkniętym pomieszczeniu, na siłowni plenerowej szybciej poprawiamy kondycję – taka jest opinia korzystających

- Plac zabaw – atrakcja dla dzieci, gdzie wspólnie z rodzicami spędzają czas na wolnym powietrzu

- Skatepark służy mieszkańcom jako miejsce rozrywki, w szczególności dla fanów sportów ekstremalnych, którzy mają możliwość realizacji swoich pasji.

- Budynek Centrum Aktywnego Wypoczynku, w którym znajduje się sala wielofunkcyjna, a także siłownia wyposażona w urządzenia przeznaczone do ćwiczeń różnych partii ciała. Obok budynku znajduje się instalacja fotowoltaiczna. Wyprodukowany tam prąd będzie zasilał kompleks rekreacyjno-sportowy, w tym także budynek Centrum Aktywnego Wypoczynku.

- Wkrótce powstaną boiska do badmintona.

Stara się też tworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczości. W gminie Bobowa podatek od nieruchomości dla prowadzących działalność gospodarczą stanowi 50 proc. stawek określonych przez Ministerstwo Finansów. Do tego gmina położona jest przy dwóch drogach wojewódzkich, które łączą się z drogą krajową, jest też blisko do granicy ze Słowacją i do autostrady. Te wszystkie czynniki powodują, że gmina Bobowa jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, dlatego młodzi chcą tu zostać.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą rozwijać działalność, stworzone zostało odpowiednie miejsce, tj. Strefa Aktywności Gospodarczej położona w miejscowości Siedliska tuż przy granicy miasta Bobowa gdzie znajduje się siedem działek inwestycyjnych. Teren jest atrakcyjny dobrze skomunikowany przy drogach wojewódzkich nr 981 i 977 z dostępem do bocznicy kolejowej. Strefa jest w pełni uzbrojona i oczekuje na potencjalnych inwestorów. Działki inwestycyjne w ramach SAG w Siedliskach są własnością Skarbu Państwa, a za ich sprzedaż odpowiedzialny jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Cały teren SAG został włączony do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Dzięki temu przedsiębiorcy inwestujący na tych terenach mogą otrzymać pomoc publiczną. Pandemia zakłóciła proces sprzedaży działek. Aktualnie jest kilku przedsiębiorców zainteresowanych terenami inwestycyjnymi w Gminie Bobowa. Jest nadzieja, że wkrótce zakupią działki i będą się instalować.

W Bobowej jest miejsce dla każdego, kto chce inwestować, uczyć się i pracować. Samorząd stara się stwarzać mieszkańcom przyjazny klimat do spełnienia swoich planów życiowych zarówno społecznych, jak i zawodowych.

Materiały prasowe