Cyfrowy świat nie taki czysty [WYWIAD]Wszystkie generowane przez nas dane muszą być gdzieś składowane. Za chmurą, do której trafiają nasze pliki, stoi realnie istniejący serwer. Ten z kolei wymaga pomieszczeń, źródeł zasilania i chłodzenia. A w Polsce energia pochodzi przede wszystkim z węgla. Elżbieta Rutkowska•07 września 2021
PARP: Na cyfryzację w ramach bonu do 255 tysięcy złotychMikro, małe i średnie firmy, które chcą kupić lub licencjonować oprogramowanie oraz usługi do wdrożenia innowacji procesowych, mogą ubiegać się o nawet 255 tys. zł w ramach konkursu "Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację" - podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.07 września 2021
Sebastian Lemieszek: Polskie przedsiębiorstwa rozpoczynają przygodę z digitalizacją [PODCAST]Czy pandemia wpłynęła na stopień digitalizacji polskich przedsiębiorstw? Czym jest Digi Index? Jaki jest aktualny stopień digitalizacji przedsiębiorstw w Polsce?Grzegorz Kowalczyk•30 sierpnia 2021
UZP rozpoczął testy składania ofert w sieciPlatforma e-Zamówienia umożliwi prowadzenie przetargów w internecie nie wcześniej niż pod koniec I kw. 2022 r.Sławomir Wikariak•25 sierpnia 2021
Warto zacząć już przygotowania do e-fakturOd 1 stycznia 2022 r. ma zacząć obowiązywać w Polsce krajowy system e-faktur. W pierwszym roku korzystanie z niego będzie dobrowolne, natomiast od 2023 r. w ten sposób miałaby być wystawiana już dominująca większość faktur - pisze Andrzej Pałys, associate partner w EY Polska, Doradztwo Podatkowe, Tax Technology & Transformation.Andrzej Pałys•18 sierpnia 2021
Do 2025 roku elektroniczne zarządzanie dokumentacją w każdym urzędzie publicznymDo 2025 roku systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją powinny funkcjonować w każdym publicznym urzędzie - takie są założenia rządowe. Białostocki oddział NASK ma dostać w najbliższych latach po 50 mln zł rocznie na rozbudowę systemu EZD i jego wdrażanie.16 sierpnia 2021
Sejmowa komisja pozytywnie o dotacji dla Instytutu ŁącznościSejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek wieczorem zwiększenie wydatków z Funduszu Cyfryzacji o 22,7 mln zł na dotację celową dla Instytutu Łączności.11 sierpnia 2021
ePuap wymusza nadgodziny urzędnikówPrawie co trzecie elektroniczne pismo jest wysyłane przez urzędników poza godzinami pracy. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy to zmianą organizacji obsługi kancelaryjnej w pandemii i proponuje rozwiązania skracające czas korzystania z systemu.Dorota Beker•11 sierpnia 2021
Cyfryzacja procesu budowlanego przyspieszyła. Eksperci chcą więcejUmożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej, uregulowanie w prawie statusu portalu e-budownictwo, zapewnienie prowadzenia centralnych rejestrów osób z uprawnieniami budowlanymi i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji prawa budowlanego autorstwa resortu rozwoju.Sonia Sobczyk-Grygiel•27 lipca 2021
Elektronizacja procesu inwestycyjnego wcale nie taka rewolucyjna. Papier szybko nie zniknieOd 1 lipca weszły w życie kolejne przepisy ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 11). Nowe regulacje, których głównym założeniem jest cyfryzacja, a tym samym przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego, znowelizowały m.in. ustawę z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz.784).Lucyna Staniszewska•27 lipca 2021
Rząd szykuje kompleksową strategię cyfryzacji polskiej szkołyNiebawem trafi ona pod konsultacje - poinformowała pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska. Dodała, że strategia będzie finansowana z Krajowego Planu Odbudowy.26 lipca 2021
Cyfryzacja procesu budowlanego. Wnioski o wydanie pozwolenia na budowę i na użytkowanieOd 1 lipca 2021 r. weszły w życie kolejne przepisy Ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 11) i rozpoczął się kolejny etap cyfryzacji procesu budowlanego. Aktualnie możliwe jest złożenie przez Internet m.in. wniosków o wydanie pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie.10 lipca 2021
Dominika Kaczorowska-Spychalska: Jak chipy płatnicze zmienią naszą rzeczywistość? [PODCAST]Jaką rolę w transformacji cyfrowej odgrywają chipy płatnicze? Czy nowoczesne technologie niosą ze sobą więcej korzyści czy zagrożeń? Gdzie leży granica akceptacji technologii cyfrowych, ingerujących w nasze życie?Agnieszka Gorczyca•05 lipca 2021
Od dziś wniosek o pozwolenie na budowę można złożyć onlineWchodzi w życie kolejna część ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 11). Jest ona związana z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego i pozwala na składanie wniosków o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym przez internet.Sonia Sobczyk-Grygiel•01 lipca 2021
Unijny Certyfikat Covid dostępny w aplikacji mObywatelUnijny Certyfikat COVID (UCC) od poniedziałku dostępny jest w aplikacji mobilnej mObywatel. Certyfikat umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej - poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM.21 czerwca 2021
Bezpieczna weryfikacja w sieci zyskuje na znaczeniuPandemia wymusiła szybszy postęp cyfryzacji. To sprawia, że usługi zaufania, w tym podpis elektroniczny stają się jeszcze ważniejszym elementem budującym bezpieczeństwo gospodarki.16 czerwca 2021
Rościszewski zapowiada kontynuację cyfryzacji PKO BPW PKO BP skupimy się w najbliższej perspektywie na dokończeniu realizacji obecnej strategii i wypracowaniu kolejnej - oświadczył Jan Emeryk Rościszewski powołany we wtorek na prezesa PKO Banku Polskiego. Zapowiedział też kontynuację cyfryzacji banku.09 czerwca 2021
Karta dużej rodziny w aplikacji mObywatelKażdy posiadacz aktywnej karty dużej rodziny (KDR) może od dziś wyświetlić ją w aplikacji mObywatel. Dotyczy to również tych osób, które mają ten dokument tylko w tradycyjnej formie.Michalina Topolewska•09 czerwca 2021
Nowa recepta na cyfryzacjęByły wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński będzie od jutra odpowiadać za cyfryzację w KPRM. Przejmie obowiązki po Marku Zagórskim i jego pierwsze zadania to dokończenie działań poprzednika: m.in. nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), wdrożenie systemu e-doręczeń oraz przygotowanie do wydatkowania unijnych środków na cyfryzację z nowej wieloletniej perspektywy budżetowej. Grzegorz Osiecki•07 czerwca 2021
Łatwiej porozmawiać z dziekanem lub odebrać legitymację. Część cyfrowych rozwiązań z czasów pandemii pozostanie na uczelniachCzęść cyfrowych rozwiązań, które wdrożono w związku z COVID-19, usprawniających pracę uczelnianej administracji, m.in. w dziekanatach, ma szansę pozostać również w okresie po pandemii – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Forum Dziekanatów dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.29 maja 2021