Jak podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty, do którego sukcesywnie dokładane są kolejne elementy.

"Kiedy zaczynał się 2020 rok z aplikacji mObywatel korzystało dokładnie 892 335 użytkowników. Dziś w swoich telefonach ma ją 2 051 356 osób" – powiedział cytowany w komunikacie minister Zagórski.

Najważniejszy element aplikacji to mTożsamość, czyli odzwierciedlenie na smartfonie danych z dowodu osobistego. Usługa korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Żeby zalogować się do aplikacji, potrzebny jest profil zaufany. Po jej uruchomieniu użytkownik znajdzie tam wszystkie informacje, które ma w dowodzie, łącznie ze swoim zdjęciem.

Zagórski podkreślił, że z aplikacji można korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

Przypomniał, że od 5 grudnia w aplikacji można znaleźć mPrawo Jazdy zastępujący papierowy dokument.

W aplikacji działa też funkcja mPojazd. Usługa pokazuje właścicielowi pojazdu informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja przypomina też o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC lub końcu ważności badania. Można w niej też sprawdzić liczbę punktów karnych.

Ponadto, mPojazd zawiera dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

W mObywatelu można też znaleźć e-recepty. Uczniowie i studenci mogą natomiast korzystać z mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej, które - podobnie jak tradycyjne legitymacje - upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin czy teatrów.

Częścią aplikacji jest też Polak za granicą. Usługa podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata - wskazuje Cyfryzacja KPRM.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.