Huawei może zniknąć z polskich sieci. Państwo nie kwapi się jednak do pokrycia kosztów

Scenariusz przewidujący zupełną eliminację chińskiego dostawcy byłby dla operatorów bardzo kosztowny. Urządzenia produkcji Huaweia stanowią ok. 90 proc. sieci czwartej generacji, na bazie której ma powstać 5G – w Play i 70 proc. w Orange i T-Mobile
Huawei Polska, siedzibaShutterStock
16 września 2020

Z przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) wynika, że za pięć lat sprzęt chińskiej firmy Huawei może zniknąć z polskich sieci telekomunikacyjnych. Stanie się tak, jeśli ten producent zostanie uznany za dostawcę wysokiego ryzyka – a dobór kryteriów oceny wskazuje, że taki wynik jest prawdopodobny.

Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa będzie bowiem dokonywać oceny dostawców sprzętu telekomunikacyjnego m.in. pod kątem tego, czy znajdują się „pod wpływem państwa spoza Unii Europejskiej lub Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego” i jakie jest prawodawstwo tego państwa „w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka” oraz zdolność jego ingerencji w swobodę działalności gospodarczej. Łagodniejszą, choć też złą, oceną jest „umiarkowane ryzyko” – co blokuje operatorom możliwość dalszego zaopatrywania się w takiej firmie, ale nie pociąga za sobą konieczności wymiany już posiadanego sprzętu.

Pozostało 84% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.