Autopromocja

Jeszcze mniej czasu na usuwanie sprzętu, który może zagrażać bezpieczeństwu kraju

Smart city, internet, sieć
Urząd Komunikacji Elektronicznej obstaje przy nakładaniu na operatorów telekomunikacyjnych obowiązków, które nie mają jeszcze umocowania w ustawie.ShutterStock
11 kwietnia 2023

Urząd Komunikacji Elektronicznej obstaje przy nakładaniu na operatorów telekomunikacyjnych obowiązków, które nie mają jeszcze umocowania w ustawie.

Przed świętami regulator opublikował drugą wersję dokumentacji aukcyjnej – tj. projektów decyzji rezerwacyjnych, określających obowiązki telekomów, które wylicytują częstotliwości z tzw. pasma C (zakres 3480–3800 MHz), gdzie ma powstać główna sieć komórkowa piątej generacji (5G). Aukcja będzie najważniejszym wydarzeniem w branży w tym roku, a budżetowi państwa ma przynieść co najmniej 2 mld zł.

Po pierwszej turze konsultacji UKE wprowadził część zmian, o które zabiegały telekomy. Gminy przy północnej i wschodniej granicy lądowej (w sumie ok. 5 proc. obszaru Polski) zostały wyłączone ze zobowiązań terytorialnych ze względu – jak uzasadnił prezes UKE Jacek Oko na urzędowym blogu – „na sytuację geopolityczną”. Zwiększono też przeznaczone na aukcję bloki pasm: z 80 MHz do 100 MHz – zachowując cenę wywoławczą 450 mln zł za każdy z czterech bloków.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.