Marcin Czech, nowy wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej podkreślił, że wśród ważnych zadań jest wprowadzenie rozwiązań z zakresu opieki farmaceutycznej. Dobrze, że resort dostrzega tę kwestię, ponieważ włączenie aptekarzy m.in. w akcje profilaktyczne może znacznie zwiększyć ich skuteczność.
Dyskusje na temat kształtu przyszłego systemu ochrony zdrowia koncentrują się w ostatnim czasie głównie na sieci szpitali, tego, jakie placówki się do niej zakwalifikowały, jak będą rozliczać się z NFZ. Jednakże obok tego mamy inne ważniejsze problemy, z którymi trudno nam się zmierzyć. Są to zbyt niskie nakłady na ochronę zdrowia oraz brak kadry medycznej – potrzebnej, by udzielać społeczeństwu wsparcia w dbaniu o zdrowie i dłuższe życie. Obecnie pacjenci oczekują dużo bardziej partnerskich relacji z pracownikami medycznymi, informowania ich o sposobie leczenia i różnych możliwościach, jakie daje nowoczesna medycyna. Do tego dochodzi wzrastający odsetek osób, które leczą się same.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.